| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu te vede si la dus? Ni se spune la biserica despre faptul ca Dumnezeu ne vede peste tot dar asta inseamna si la dus? Nu e dusul o chestie personala? E Dumnezeu pervers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa dus cu lumina stinsa.

16 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Luther a spus la un moment dat că gândurile noastre cu privire la Dumnezeu sunt prea omenești. Și cred că lucrul acesta este adevărat deoarece noi gândim folosind modul în care credem noi că este Dumnezeu și nu modul în care El s-a revelat pe Sine însuși(omniprezent, omnipotent, omniscient).

Omniprezenta( „omni" – totul – prezent aici) nu inseamna ca divinitatea se uita pe gaura cheii cum faci tu dus! Nu-l umaniza pe Dumnezeu! Termenii astia(omniprezent, omnipotent, omniscient) ar trebui sa-i redefinesti, fără a le pierde semnificația, pentru ca să-ți vorbească ție insuți, iar apoi să-i poți trăi în viața ta.

Că, Luter, a avut dreptate cand a spus că gândurile noastre cu privire la Dumnezeu sunt prea omenești iata o povestioara amuzanta( nu stiu daca este adevarata sau nu! ) care ilustreaza acest aspect :

"întors acasă de la Școala Duminicală, mama l-a întrebat pe Johnny ce anume au învățat. „Am vorbit despre Moise și trecerea Mării Roșii", răspunde acesta. „Da, și ce s-a întâmplat?" „O, mamă, nici nu ți-ar veni să crezi. Evreii erau robii egiptenilor, dar au făcut rost de puști și tancuri, s-au urcat toți în transportoarele blindate și au plecat spre Israel. Dar s-au uitat înapoi și au văzut că egiptenii îi urmăreau cu jeep-urile și alte mașini de armată, așa că au accelerat și au ajuns la Marea Roșie și nu au mai știut ce să facă. Așa că au adunat o echipă de ingineri, mamă. Și au construit un pod de pontoane până pe cealaltă parte a Mării Roșii. Și au trecut pe pod după care au pus dinamită pe pod. Când egiptenii au ajuns pe la jumătatea podului, Moise le-a spus să arunce podul în aer, așa că au apăsat detonatorul și i-au aruncat în aer pe egipteni iar evreii au fost salvați." La care mama îi răspunde: „Johnny, chiar așa v-au spus la ora de Școală Duminicală?" „Nu, mamă, dar dacă ți-aș fi spus cum mi-au spus ei, nu m-ai fi crezut niciodată."

Oare, nu si noi încercăm, adesea, să facem la fel ca acest copil?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştii, este o diferenţă între a ne vedea şi a se uita. happy
Oricum, sper că nu ai pus întrebarea asta la modul serios deoarece sper să nu poată exista o asemenea ignoranţă la modul serios...

| Nicoleta a răspuns:

Dumnezeu cand a creat omul, nu l-a creat cu haine.
Inainte sa faci afirmatii prostesti, informeaza-te mai mult.

| FreakyFred a răspuns:

Pai, eu sunt de parere ca d-zeu nu exista, dar asta e alta chestie. mie mi s-a spus la celebrele ore de religie ca d-zeu ar vedea TOT. acum nu sunt sigur daca dusul sau nevoile fiziologice intra in discutie. si daca da, ai de gand sa nu mai faci dus? laughing)))

| Ervin a răspuns:

Nici nu se ştie dacă există dumnezeu mane laughing

| Ervin a răspuns:

Poate te vede când îţi freci pla laughing

| MyMy_3116 a răspuns:

:O chiar nu-mi vine sa cred asa ceva :O
Pt cunostiintele tale generale Dumnezeu te-a creat asa ca mai gandeste-te odata la ce intrebare ai pus...

| ChibiRose a răspuns:

laughingHai ca asta e buna

| Elena_6988 a răspuns:

Dumnezeu nu e pervers. Vrea sa spuna la biserica ca te vede peste tot. adica El stie tot ce gandesti tot ce faci.Ba e chestie personala dar totul stie Dumnezeu. Da si cand mergi la dus, toaleta...peste tot.

| Curcubeu_7124 a răspuns:

Dumnezeu cand ne-a creat ne-a vazut goi, deci care-i diferenta daca ne vede la dus.

| madalinaaa89 a răspuns:

Eu sunt de acord cu ''Ervin''! de fapt, eu nu cred ca exista acest ''Dumnezeu'' totul este energie in jurul nostru, si El la fel, este energie! fii linistit, nu te vede nimeni atunci cand ''iti faci de cap'' in baiewinking

| Stefanaaa a răspuns:

straight face Ce idiot esti ma raised eyebrows. Da te vede.De ce ti`e rusine de ceva?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu iti respecta intimitateahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e bine sa gândesti aşa. Un proverb spune: "Dumnezeu vede şi cea mai neagră furnică cum merge pe cea mai neagră marmură, în cea mai neagră noapte". Dacă există şi te vede si te aude ce întrebări pui?!

| GabiArian22 a răspuns:

laughing lol laughing buna intrebare laughing)))) cum de ti-a venit asa ceva in minte smug? laughing mai facut sa rad cum n-am mai ras demult laughing)

| anda_3156 a răspuns:

Da ma, vrea sa te vada cand faci laba laughing