| ParadiseCaroline a întrebat:

Dumnezeule ce s-a intamplat cu oamenii in ultimi ani?! M-am saturat de ura si rautatea ce inconjoara lumea, numai sa iti faca rau fara motiv, dusmania si lacomia sunt in floare! Sa fie bani de vina sau lipsa de educatie?! Am inceput sa ne asemanam tot mai mult cu animalele! Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| calmopenmind18 a răspuns:

Se intampla dar iti spun eu in cine sa ai incredere:
-in tine, (gandeste-ti secretele si analizeaza-le la rece)
-in familie(mama, tata, bunica, fratele sora, etc)
-in prieteni dar daca le spui secrete nu da numele adevarate daca vorbesti depre persoane care sunt cunostinte comune adica ceva de genul... X s-a batut cu Y si s-au suparat pe mine ca nu i-am despartit. In loc de x si y cum ii cheama pe subiecti poti sa pui si tu z si k.
Eu caut de mult o prietenie ceva de genul acesta stii, impartasiri sentimente dar e greu de gasit cineva care vrea sa asculte nu doar sa fie ascultat asa ca m-am axat pe ideile enumerate mai sus.

On topic:
Societatea ne obliga sa fim asa caci daca esti bun si fara pic de violenta o sa te ia peste picior(experienta proprie).

8 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Nu banii sunt de vina ci prostia

| Mădă0611 a răspuns:

Banii. Poate sunt eu dilie, dar mi se pare ca totul se trage de la sex (cu bani il cumperi), ma rog, ar fi si altele, dar in final tot la asta ajungi. Sa ne gandim: 1. Pentru ce vrei bani multi? Mancare iti iei si pe bani putini. Pentru lucruri cu care sa impresionezi pe cineva. De ce? Ca sa castigi persoana aia. De ce? raspunsul meu.
2. De ce urasti/dusmanesti pe cineva? Ca poate e mai bun decat tine. De ce ai uri pe cineva pentru asta? Pentru ca lumea te claseaza mai jos decat el. De ce te-ar interesa asta? Pentru ca vrei sa impresionezi lumea. De ce? Pentru ca vrei sa impresionezi anumite persoane... bla bla e mai sus.
Animalele nu sunt asa, asa ca nu le jigni laughing

| Chio9 a răspuns:

Bani nu schimba omul, doar arata caracterul.

Oameni in general sunt rai doar ca nu aratau asta deoarece in trecut nu erau asa importanti bani si ei aveau de toate. Dar acum totul depinde de bani, iar oameni isi arata adevarata fata.

E goana dupa fericire si dupa bani.

Tot ce duci cu tine sunt faptele bune.
Ignoara oameni rai si vezi-ti de treaba ta. o viata fericita e o viata linistita.
O viata linistita o poti avea numai cu bani putini.

| ParadiseCaroline explică (pentru Chio9):

Imi place sfatul tau, il urmez din totdeauna dar degeaba.Am avut o prietena careia ii confeseam totul (asta in liceu), 3 ani am avut incredere oarba in ea, si chiar nu stiam de ce uneori primeam priviri rautacioase.Ca apoi dupa sa aflu ca tot ce vb cu ea se duceau exact la persoanele in cauza.Sa nu mai spun ca si vorbelei ei mi le baga in gura.crying(nici nu stiu ce sa mai spun, sunt dezamagita in general de fiinta umana.

| calmopenmind18 a răspuns (pentru ParadiseCaroline):

Se intampla dar iti spun eu in cine sa ai incredere:
-in tine, (gandeste-ti secretele si analizeaza-le la rece)
-in familie(mama, tata, bunica, fratele sora, etc)
-in prieteni dar daca le spui secrete nu da numele adevarate daca vorbesti depre persoane care sunt cunostinte comune adica ceva de genul... X s-a batut cu Y si s-au suparat pe mine ca nu i-am despartit. In loc de x si y cum ii cheama pe subiecti poti sa pui si tu z si k.
Eu caut de mult o prietenie ceva de genul acesta stii, impartasiri sentimente dar e greu de gasit cineva care vrea sa asculte nu doar sa fie ascultat asa ca m-am axat pe ideile enumerate mai sus.

On topic:
Societatea ne obliga sa fim asa caci daca esti bun si fara pic de violenta o sa te ia peste picior(experienta proprie).

| calmopenmind18 a răspuns:

Probabil din cauza teoriei lui Darwin doar ca unii nu inteleg aceasta teorie: ei cred ca daca ne tragem din maimute trebuie sa ne comportam ca ele... Mai este o cauza ca lipsa de cultura creata de sistemul din Romania si nu numai(voit bineinteles) pentru a ne putea manipula. Si fara bani nu se poate adica... ar fi ca in Africa.

| ParadiseCaroline explică:

..banii(imi scuzati greseala).

| Morrigan a răspuns:

Mereu a fost asa... nu e nimic nou sub soare. daca te uiti putin la trecut o sa vezi ca sunt anumite lucruri care se repeta chiar si daca sunt sub alt nume sau forma, in sine e acelasi lucru.

| supranatural93 a răspuns:

Suntem animale... numai ca noi rationalizam de aia si cu ura, lacomia si dusmania