| anonim_4396 a întrebat:

Dupa absolvirea unei facultati in domeniul biologiei,profesor fiind, ce ar fi de facut pentru a ajunge inspector scolar/rector/decan? Trebuie sa participi la vreun concurs de ridicare in grad sau trebuie sa fi votat sau ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

In timpul facultății trebuie sa urmezi modulul de pedagogie, sau, dacă nu, sa faci master. După poți preda la școală. Ca sa te angajezi la o facultate trebuie sa și doctorat. După doctorat vei fi asistenta și cu cât vei publica mai multe articole (și cu trecerea anilor, bineînțeles) vei putea avea apoi postul de conferențiar universitar sau profesor universitar. Aceste grade de dobândesc foarte greu și după mulți ani. Rectorul și decanul sunt funcții administrative, oarecum, pe care le au conferentiarii/profesorii universitari.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

OK, uite cum e realitatea.
Pentru partea cu inspectorul trebuie sa termini facultatea + modul pedagogic dupa care sa iti dai titularizarea si sa obti un post de prof titular la un liceu. Inspectorii sunt pusi pe cale politica in mare masura deci nu in multe cazuri tine de merite.

Pentru decan/rector trebuie sa fii absolvent de facultate, sa ai doctorat luat (ca sa fii cel putin lector) si sa fii ales de colegii din departamant ca sa candidezi pentru functia respectiva + sa fii votat de restul cadrelor didactice din facultate/universitate. Aici treburile sunt complicate avand in vedere ca nu ai sanase daca nu cumva esti vechi in facultate/universtitate sau ai sustinerea unui batran care e in pozitia asta.

Cu alte cuvinte ai aspiratii foarte dificil de realizat dar nu imposibil! Cu multa munca si pe la 50-60 de nai poate o sa fii decan al unei facultati dar sa stii ca treaba asta nu o sa te umple de bani. Cat despre functia de rector, sunt multe treburi care conteaza..cat de relevant e departamanetul din care faci parte in facultate/universtitate..cat de relevanta e facultatea de unde vii in cadrul unei universtitati cat de recunoscut esti ca specialist..si cat de tare le ai cu lobbyul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi ce vrei să știi?
Rectorul e la nivel de universitate, decanul la nivel de facultate.
Pentru posturile de inspector e concurs.