| Bogdanmanolachi a întrebat:

După ce termini facultatea de matematica, în afară de profesor de matematică mai poti iesi ceva?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

În zilele noastre cu facultatea de matematică ai mari șanse să fii șomer cu diplomă! În învățământ ai puține șanse să ocupi un post!
Mai bine faci Informatică - aici ai șanse mari de angajare!

| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

În învățământ ai puține șanse să ocupi un post!
Complet eronat. Învățământul este și va fi cea mai mare indistustrie din România.

| gabicoo a răspuns (pentru sadrian46):

Eronat? Lucrez de 25 de ani în învățământ și știu ce spun!
În ziua de azi în învățământ intră doar pilele, cunoștințele și neamurile celor aflați la butoane!

| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

Eronat. Am în familie rude care lucrează de 45 de ani ăn învățământ. Dacă așa este în jurul tău, poate ne spui și în ce zonă locuiești, că poate așa este la voi.

| gabicoo a răspuns (pentru sadrian46):

"Nordul sălbatic"!

| gabicoo a răspuns (pentru sadrian46):

Picolla Lombardia della Romania!
sad

| aditimus a răspuns:

Salut,

Aici ai cel mai bun raspuns :

https://www.infomunca.ro/......matica-214

| JicaContra a răspuns:

Devii putin nebunatic:
https://www.imdb.com/title/tt0268978/
(A Beautiful Mind - 2001)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vorbit cu o vrajitoare, a dat in bobi si a zis ca vei fi patriarhul Romaniei! Succes in cariera!

| Ionut659 a răspuns:

Păi ai șanse ca informatician caci trebuie să știi matematică, muncitor, poți avea o firmă, etc, contează ce note ai și ce știi să faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut659):

Serios, in IT trebuie sa stii matematica? De cand? laughing

| Ionut659 a răspuns (pentru Cosmin86):

La jocuti video da, puțin la site uri și gata. Te ajută, ai nevoie și de un creier bun deci dacă ai fost la mate înseamnă că gândești cât de cât logic și bine. Nu mai ai ce să îmi reproșezi acum, ai și link cu dovada. Nu e greu să faci un site dar un joc da, ai nevoie de geometrie multă, algebră etc. Nu zic că dacă ai cunoștință în matematică poți deveni instant informatician sau creator de jocuri, trebuie să știi și info dar dacă ai și puțină matematică nu strică. Sper că te-am lămurit, mai întâi informează și apoi scrie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut659):

Nu am nevoie de "link cu dovada", lucrez in IT de 10 ani, inclusiv la firme de top gen Adobe. Un amarat de link de pe un blog NU e o dovada, e parerea cuiva, care abereaza destul de mult (vorbeste de programare si da HTML ca exemplu).

Si in jocuri, in ziua de azi sunt o gramada de framework-uri care fac partea "matematica" pentru tine, spre exemplu daca ai o sursa de lumina (un bec) si un om care se misca (gen in counter strike, spre exemplu), framework-ul iti calculeaza TOT: umbrele, reflexia luminii, etc.

Nu mai suntem in anii 90, sa faci de la zero. Am destui prieteni care lucreaza la Ubisoft, EA Sports si mi-au povestit cum e la jocuri (eu am lucrat pe networking, cloud si cyber security).