| AllanClare a întrebat:

Dupa voi,care credeti ca ar fi programul cat mai adecvat pentru un licean si ce materii ar putea fi inlocuite,adaugate, combinate chiar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu principiul conform caruia scoala ar trebui sa te pregateasca mai mult pentru viata decat pentru facultate.In 2014 circa 56% din elevi au picat bacalaureatul(fara sa se ia in cosiderare miile de elevi care nici nu s-au inscris).
Hai sa luam acum in considerare ca din procentul mic de elevi care si-au luat bacalaureatul, multi nici nu vor face facultatea.
Hai sa mai luam in considerare si faptul ca putini sunt cei care vor ajunge sa si termine o facultate.
Hai sa luam in considerare cate facultati scot someri pe banda rulanta.
Chiar si in situatia asta, e bataie pe locurile la facultate! Mi se pare incredibil.
Din toata chestia asta rezulta ca sistemul de invatamant e un rahat pe bat.
Acum vine intrebarea mea.Cu ce ii va ajuta invatamantul obligatoriu pe aia 100.000 de mii de elevi care vor pica bacalaureatul si pe viitori someri cu diploma cu care se pot sterge la fund?
Cu absolut nimic.
Cui ofera facilitati? dracu stie
E un sistem dezastruos.
Din 5000 de absolventi la medicina, 3000 ajung someri cu diploma cu fundita.Asta e realitatea trista a tarii asteia mizerabile.
Astea sunt schimbarile pe care eu le-as face:
Din prima,inchisoare pentru profesorii care lovesc elevi,fara discutie fara comentarii,fara nimic. Exista dovada, pac puscarie si evident sa nu mai aiba dreptul sa predea.
Conducerea scolii ii gaseste scuze? Sa fie schimbata si conducerea scolii, daca si aia sunt prosti.
Profesorii care nu se pot abtine sa nu zbiere ca apucatii si sa jigneasca, sa injure? Afara, fara drept de a mai preda vreodata.
Psihologi care nu-si fac treaba? Afara
Elevi violenti care injura profesorii in fata, isi bat colegii...etc? Exmatriculati + scoala de corectie, fara comentarii.
Sa-i usture pe profesorii prosti care dau doar note mici si baga elevi buni in licee de rahat.Un elev are media 5 toti anii? Perfect, daca elevul ala ia nota de 9 in evaluare nationala, tu ca profesor ar trebui sa fi penalizat grav!
Penalizari aspre pentru fiecare nota pusa la misto la bacalaureat. Existe foarte multe cazuri de elevi care daca nu faceau contestatie picau bacalaureatul din cauza unor imbecili.
Trebuie penalizati toti profesori ai caror elevi nu au un numar mare de absente si care nu stiu nimic. Elevii si-au facut datoria de a veni, de a-si oferi timpul si atentia pentru a fi invatati, acum e randul tau.Nu poti? La spalat wc-uri cu tine.
Profesorii care nu vin in anumite zile? Afara,nu ca scadere de salariu si alte tampenii. Elevii sunt exmatriculati pentru absente,de ce nu sa nu se aplice aceiasi regula si pentru profesori?
Sunt de acord de asemenea cu renuntarea la uniforma,renuntarea la tampenii de genul,,Baietii au parul scurt,fetele au parul lung''.
Si inca ceva care mi se pare extrem de important, renuntarea la elevul de serviciu! Vrei sa-ti iei ceva de la magazin? Perfect, foloseste-ti picioarele daca nu esti handicapat.
De sunat clopotelul poate sa suna oricand un elev care se afla in clasa langa care e soneria.Pac,se duce la si 50, suna si se intoarce in clasa.Cea mai smechera tehnologie.
Simularile pentru bacalaureat din clasa a XI-a sunt o bataie de joc pentru elevi.Nici macar nu se dau din materia de bacalaureat.Imi explica si mie ministrul invatamantului ce simulare e aia?
Propun de asemenea
Modificarea in proprotie de 99% a orelor de istorie.Materia in forma actuala e inutila.Stii toate luptele lui Stefan cel Mare, dar nu stii drepturile si obligatiile pe care le ai, ce e ala un presedinte, ce poate sa faca, ce nu poate sa faca, ce rol are prim-ministrul, cum se voteaza o lege ...etc.
Inlocuirea orelor de biologie despre tampenii neimportante cu ore de nutritie,educatie sexuala,efecte ale anumitor substante (alcool, cafea, tigari, droguri ), zeci de lectii de prim ajutor in diferite situatii si evident mai multe ore despre anatomie.
Predarea religiei in locul indoctrinarii.
Pentru limbile straine trebuie sa fie folosite mijloace mai interactive (filme, joculete, COMUNICARE). Timpurile si alte tampenii ar trebui sa fie invatate ultimele!
Limba latina stearsa de pe lista disciplinelor.E o limba moarta, oamenii nu o mai vorbesc, asa trebuie sa ramana.
Psihologie, sociologie (informatii inutile pentru milioane de elevi care nu vor termina o facultate in domeniul asta).As inlocui orele astea cu ore despre tratarea anxietatii, cum sa tratam depresia, de ce trebuie sa acceptam minoritatile(rasiale, sexuale), cum sa ne simtim bine in corpul nostru, cum sa scapi de timiditate, cum sa tii un discurs in public, reguli de etica.
Limba romana: inlocuirea romanelor care NU MAI PREZINTA INTERES, cu romane interesante, cu subiecte actuale.
Muzica, desen :
a)La muzica cine nu are vocea avea media 10 si isi pierdea practic sute de ore din viata degeaba. Exista o alternativa pe care desteptii de la putere nu au gasit-o, INSTRUMENTE.
b)renuntarea la toate prostiile cu Egiptul antic, Grecia antica, Roma antica, arta paleocrestina si alte tampenii neimportante.
Hai sa-i invatam pe elevi ceva interesant.Cum sa se imbrace, cum sa se imbrace ce culori se potrivesc, ce culori nu se potrivesc.
Hai mai bine sa fie invatati elevii sa deseneze! Da, invatati, nu notati pentru niste mazgalituri cum se intampla peste tot.99% din profesorii de desen isi primesc banii degeaba.

| AllanClare explică (pentru anonim_4396):

In 90 la suta sunt de acord cu tine.Un raspuns excelent. Daca nu te deranjeaza, poti lasa o modalitate de contact? Vreau sa mai tinem legatura.

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Educatie sexuala la greu inca din generala. Mai multe chestii de cultura generala, educatia muzicala sa nu implice doar melodii de autisti studiate pe note, ci muzica prezentata vast, pe genuri, cu istoria ei si auditii, ar fi mult mai interesant si mai placut.

| Adry05 a răspuns:

Eu in primul rand sunt convinsa ca daca s-ar incepe cursurile la 9 ar fi mult mai bine pentru toata lumea. 8 e mult prea devreme si iarna e naspa sa te trezesti si sa vezi intuneric afara, ba chiar si in perioade de genul.
In rest, sa se intinda cursurile pana la 3, nu conteaza asta, numa sa incepem la 9. laughing
Inlocuite/adaugate/combinate eu zic ca sunt foarte bine puse asa cum sunt acum pe profile. si sa nu aud copii cu `ce-mi trebuie mie geografie/istorie etccc la mate info/filo etc` PENTRU CA E CULTURA GENERALA si incearca sa va bage si voua cateva lucruri esentiale in cap.