| allemyl a întrebat:

E adevărat că de la anul nu se mai dă capacitatea ci examenul direct la liceu, ca înainte? În ce constă examenul ăsta, care sunt diferenţele?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În 2015 NU se dă "capacitatea", ci se dă examenul de "Evaluare Naţională"!

Iar pentru a fi admis/ă la un liceu, trebuie să iei MINIM 5 la examenele de la Română şi Matematică!
În caz contrar, vei fi repartizat/ă la o Şcoală Profesională sad

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Inainte nu toata lumea facea liceul obligatoriu: liceele erau putine, se dadeau examene de admitere ce erau foarte grele. Majoritatea celor care termina liceul, mergea mai departe la facultate sau in scoli tehnice. De mentionat ca si liceele, dar si facultatile erau foarte grele, motiv pentru care erau si foarte multi repetenti si/sau exmatriculati. Restul tinerilor mergea la scoli profesionale, unde invata o meserie, sau se angaja direct in campul muncii, unde se califica in timp. In acest fel toata lumea avea un serviciu.