| Mikasa a întrebat:

E adevarat ca e mult mai greu sa fi admis la medicina daca merg la mate-info si nu la stiinte ale naturii? Unii spun ca se fac cam aceleasi lucruri, insa altii spun ca la stiinte materia de bio si chimie e mult mai avansata. Sunt confuza. Imi poate explica cineva toate diferentele dintre cele doua profile?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt diferente.
La sn se face chimie C1, iar la m-i C2.
La sn se face mate M2, iar la m-i M1.
La bio nu stiu cum sta treaba.
Stiu doar ca sn-ul face mai multa.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Nu stiu care sunt toate diferentele, dar profilul de mate-info nu are nici o legatura cu medicina. Da, faci biologie, dar de vreo 2 ori pe saptamana, pe cand la stiinte ale naturii, evident ca e mai avansata materia. Faci multa biologie, ceea ce ai nevoie la medicina. O sa faci bio si chimie aproape zilnic. Sper ca te-am ajutat cat de cat. O zi buna!

| Evelyne96 a răspuns:

Eu am terminat acum clasa a XI-a la mate-info si vreau sa ma transfer la stiinte( si eu vreau sa dau la medicina) Cred ca este ca o gura de oxigen pe care mi-o ofer pentru ca nu se merita sa fac 6 ore de mate, 4 de info si 4 de fizica(materii care nu ma preocupa deloc) cand as putea face 3 de bio si 3 de chimie in loc. Pana anul asta a fost ok pentru ca era aceeasi materie la ambele profiluri, dar apoi a venit bomba: 1 ora doar din fiecare(bio si chimie). Si ce materie de medicina poti sa acoperi in ritmul asta? Eu nu vreau sa te influentez. Adevarul este ca sunt multi medicinisti care au terminat mate-info si care n-au nicio problema sa asimileze materia in orele lor libere(plus ca matematica iti creeaza o logica imbatabila). Dar daca vrei sa te pregatesti mai mult la scoala si mai putin de unul singur, du-te la stiinte.
Daca n-am fost destul de clara, nu ezita sa mai intrebi.