| PRTAWL a întrebat:

E greu la mate-info? Imi place foarte mult informatica si ma descurc foarte bine, dar matematica nu prea, imi dati un sfat? funda! mersi

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pai depinde de tine.Eu sunt a11-a la mate info si mi se pare super usor, dar daca tu nu te pricepi la materiile de real o sa ti se para greu.
Sa stii ca informatica de la profilul mate-info nu inseamna joaca pe calculator sau sa stii sa folosesti programul x, ci inseamna sa faci probleme asemanatoare celor de la mate.Informatica este un fel de matematica dar in alt fel, de ex daca la mate calculezi media aritmetica a n numere, la info trebuie sa creezi tu un program care sa-ti afiseze media, tu doar tastand numerele la care vrei sa le aflii media(asta e un exemplu usor, de clasa a9-a)si tot felul de lucruri asemanatoare.Acum daca tu crezi ca te pricepi, da la mate-info, iar daca crezi ca te pricepi mai bine la materiile de uman, da la uman.

| VladestepeTPU a răspuns:

Sincer, alege altceva la care cu siguranţă te descurci.Matematica e logică, trebuie să gândeşti.

| schlau a răspuns:

@Loryanna esti desteapta ca gardu.Informatica se face si la stiinte ale naturii(ce-i drept nu 4-5 ore ca la mate-info, dar se face)

| Kitty a răspuns:

E destul de greu. Faci vreo 5-6 ore de mate si faci si de info multe.

| Catecrs a răspuns:

Uite, deci! La mate-info nu este neaparat sa stii foarte foarte bine mate. dar cu timpul ai sa reusesti si ai sa dezvolti ideea. Cel mai bine este la mate-info pentru ca ai mai multe cum sa tit spun ai mai multe lucruri din care sa alegi unul.Eu cunosc pe cineva care este in ultimul an si a fost chiar foarte bine.Eu te sfatuiesc este bine la mate-info dar trebuie sa te gandesti bine bine la ce poti tu mai bine.Succes funda te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceiasi intrebare as avea si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa merg pe acest profil si am auzit ca este greu

| RhoddyS a răspuns:

E ingrozitor crede-ma! eu sunt la mate-info bilingv engl si mi se pare dificil, in special la info. La matematica ma descurc f bine, dar la info mi se par f grele exercitiile cu algoritmi. daca te pricepi la info atunci du-te la mate-info, cu timpul o sa te obisnuiesti cu matematica. nu prea ai de ales pentru ca nu exista alt profil care sa includa info decat mate-info. si eu am avut aceeasi dilema ca tine. La mine a fost insa invers. Imi placea matematica, dar nu info. Sper sa faci alegerea corecta big grin Succes in continuare! love struck