| anonim_4396 a întrebat:

E greu sa dai admiterea la specializarea asistent medical? Dar la infirmier?
Ce trebuie sa înveți/știi in principal?

Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Te referi la postliceala de asistenți? Sau la faculta? Deși știam că la faculta parcă aveau doar specializarea medicină. Adică dacă urmai faculta, ieșeai medic, nu asistent.
Dacă te referi la postliceală, știu că nu se dă admitere. happy Intri parcă pe bază de dosar și diplomă de bac, dar uneori am înțeles că pot face asta și cei fără diplomă de bac. Însă am auzit că nu-ți dau diploma de asistent generalist dacă nu iei bacul și diploma de bac, până termini studiile la postliceală.
Doar pe parcurs dai examene și colocvii, din câte am înțeles, se fac multe colocvii și chiar examene orale la postliceală, că face o vară de-a mea postliceala de asistenți și învață o groază din ce mi-a zis. Și i-a înebunit cu colocvii și orale.

Dacă este la faculta, mă gândesc că ar fi anatomia ca bază a admiterii, nu? happy Poate anatomia și genetica.

Din ce am căutat pe net, spune că la Carol Davila în București, pentru toate specializările se dă la alegere, o materie, examen, între biologie-chimie sau fizică. happy

https://umfcd.ro/......-medicala/

Ia vezi dacă te ajută asta cu ceva.

1 răspuns:
| aaanamariaaa a răspuns:

Pentru a fi infirmier iti trebuie doar un curs de infirmier ( 6luni) nu iti trebuie facultate și de multe ori nici liceul, minimul de studii pe care trebuie sa îl ai este de 8 clase + un curs acreditat de infirmier. Iar pentru asistent medical ca să pori da admitere trebuie sa știi ce forma de învățământ alegi ( postliceala sau facultate) la postliceala faci 3 ani și o poți face și dacă ai diploma de bac și dacă Nu o ai( fie îl poți da pe parcursul anilor de studiu fie după ce termini postliceala) iar admiterea consta intr-un examen( pe care îl dai numai la școlile postliceale de stat doar dacă vrei la buget(sa nu plătești taxa ) dar dacă intri la cu plata, atunci doar depui dosarul la secretariat( fără a da vreun examen) Iar pentru facultate iti trebuie bacul, faci 4 ani și se da admitere din anatomie ( clasa 11 si a 12a) poți găsi pe site urile la orice UMF din tara la ce se da admitere, depinde unde vrei sa dai. Eu una as da la facultate dacă as avea posibilitatea, dar se învață și la postliceala. Dar ai întrebat și de infirmier, si acesta este un job cu multe satisfacții (și cu un salariu decent ). Depinde de cât vrei sa studiezi, poți face cursul de infirmiera ca durează mai puțin, și sa te angajezi, dacacl iti place faci si postliceala/facultatea. happy