| Kerli a întrebat:

Este adevarat ca biserica manipuleaza oamenii? si argumente va rog
cel mai clar si complet raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Kerli...Adevarata religie exista.precum si Dumnezeu exista.Adevaratii crestini :
1.isi bazeaza toate invataturile pe Biblie, in fine Biblia e cuvintul lui Dumnezeu
2. I se inchina lui Dumnezeu cu tot sufletul, mintea si corpul ceea ce inseamna ca ii sunt complet dedicati lui. Daca te boteaza parintii cind esti inca prunc.toata viata ta trebuie sa umbli asa cum vrea Dumnezeu. Daca Dumnezeu spune sa nu te imbati, sa nu-ti gasesti placerea in relatii imorale iar o anumita grupare de crestini nu respecta legile astea, atunci crezi ca sunt adevaratii crestini?
3.manifesta o iubire sincera unii fata de altii. Uite, unde ai vazut tu ca biserica sa faca asa.Deci,din cauza bisericii se duc razboaie.Imagineazati cele 2 Razboaie mondiale.In estul Europei preotul ortodox se ruga pentru victorie, si binecuvinta armata ca sa lupte bine... iar in Vestul Europei alt preot facea acelasi lucru.In fine luptau ortodox contra ortodox.Si cind zici ca sunt frati de credinta si trebuie sa se iubeasca. Undei iubirea? E clar.Isus a spus la Ioan 3:35, 36 "prin aceasta vor sti toti ca sunteti urmasii mei, daca aveti iubire intre voi!"! Biserica nu promoveaza acest spirit si daca nul vezi, atunci cerceteaza in alta parte.
4.Il accepta pe Isus ca fiu al lui Dumnezeu si singurul mijloc de salvare a omenirii. Daca vin de exemplu sarbatorile cum este craciunul. Ce se sarbatoreste? nasterea Domnului Isus si crezi ca oamenii isi aduc aminte de Isus.Ha! sa fim seriosi.Sarbatoare e mai mult un motiv de a petrece, de a chefui.Si crezi ca daca ar veni Isus acum pe pamint in carne si oase, oare El va accepta asa onoruri la adresa lui? Oare e frumos sa-l onoram in chefuri, betii si alte lucruri dezgustatoare?
5.Crestinii adevarati nu se implica in politica.Deci cum am mai spus, biserica sa implicat deja. Uite in ziare si ai sa-l vezi pe patriarhul Ortodox sau pe Papa de la Roma stind linga Barak Obama sau altul.Nu te intrebi ce face el acolo? De ce se implica? Oare biserica nu-l urmeaza pe Isus? Si daca il urmeaza, Isus nu s-a bagat in politica pe vremea cind era si deci de ce preotii se baga? Rolul lor e sa instruiasca omenirea din punct de vedere spiritual si religios pentru ca lumea sa nu se duca in dapravare, sa aiba si ei o cunostinta cit de mica despre Dumnezeul care ne-a creat. Locul lor e in Biserica.
6.crestinii adevarati propavaduiesc. Ei anunta si spun si altora ceea ce invata.Sincear acum, daca ai avea o scrisoare de la mama ta in care mama ta te indruma si iti da un sfat, iar sfatul asta pe tine tea scos din mare nenorocire, iar acum prietena ta cea mai buna are nevoie de aceasta indrumare, oare nu i-ai spune si ei ce ti-a spus mama ta? Din iubire ai so faci.pentru ca in primul rind sfatul a fost de la mama, o fiinta de cea mai mare incredere, iar in al doilea rind, sfatul respectiv l-ai pus chiar tu in practica si stii ca functioneaza.Deci asa si cu Dumnezeu. Daca ai aflat ceva nou despre El si stii ca e drept, atunci nu ezita sai eliberezi si pe altii de minciuna.
Asta a fost raspunsul meu.Acum serios, eu cred ca nu trebuie sa fim creduli. A fi credul inseamna a fi evolutionist, pentru ca nu te bazezi pe ratiune. Dar trebuie sa cercetam singuri, avem multa capacitate si am fost creati cu asta.Deci ce mai ramine? Sunt bucuroasa sa te ajut cind ai nevoie.

9 răspunsuri:
| Geo14 a răspuns:

Dumnezeu există. Dar aici vorbim doar despre religie şi manipulare.

Manipularea există. E acolo afară şi încearcă să ne conducă. Dacă nu ar fi fost aşa, nu ar mai fi fost războaie din cauza religiei. Pentru că, hai să recunoaştem, Biserica a vrut putere, putere şi bani şi iar putere. De aici se vede clar manipularea... Repet, aici nu mă leg de Dumnezeu, mă leg doar de religie, oameni, manipulare.
În trecut au fost atâtea erori încât ne putem da seama din ele că ceva este în neregulă. Mergea mai bine manipularea acum mulţi ani? Era " poporul" mai prost? Oare?
Se continuă situaţia şi în zilele noastre?

Nu ştiu dacă există ceva cinstit în Biserică la ora actuală. Doar când te duci auzi şi preotul înjurând ( am mai spus aceste chestii în alt topic, but era despre altceva ). Ok, deja vezi că ceva e în neregulă. Vor să scoată cu toţii bani. Ok, trebuie să plăteşti lumânările, aşa e - cum să le iei pe gratis, trebuie să aibă şi Biserica bani ca şi credinciosul să se simtă bine în casa Domnului. Aşa că oamenii donează, donează, donează. Şi se trezesc cu maşină, gard vopsit, perete vopsit, curte aranjată, etc. etc etc. doar că... Toate astea's ale preotului nu ale Bisericii * laughs * ce ciudat, nu? :O nu. de fapt, e perfect normal în zilele noastre.
Trebuie să crezi, să faci, să dregi. În traducere liberă: Trebuie să fi controlat! dacă scapi de sub control, ai ochii deschişi, ce faci? Distrugi planurile altora, se duce de râpă societatea. Pardon, ea se duce oricum de râpă...

Situaţia stă cam naşpa. Deja cred că mulţi dintre noi au deschis ochii şi au realizat că ceva e în neregulă. Că suntem manipulaţi. Şi acum se încearcă găsirea unor noi " tactici" pentru a readuce totul la " normal"
Cine ştie câte şi mai câte se muşamalizează în cadrul diverselor religii, instituţii religioase şi eu mai ştiu ce.
Şi asta este problema, dacă nu ar manipula, dacă Dumnezeu şi-ar pune amprenta prin religie, atunci ar trebui să existe DOAR O RELIGIE, dar câte nu există pe lumea asta? * laaughs * nu am cunoştinţe în asta dar cred că sunt destule. Şi atunci, e în neregulă. Pentru că începi să te întrebi: care e adevărata religie? Şi constaţi că una se cam contrazice cu cealaltă, deşi în principal au aceleaşi idei ( generale ) în detaliu se contrazic grozav, cel puţin aşa cred. Şi atunci, e în neregulă. Religiile sunt " diversificate" şi manipularea este diversificată. Fiecare are tactica lui. Dar! Cert, au ceva în comun: toate religiile manipulează.

| InoKo a răspuns:

Da e foarte adevarat. Cel putin stirile, statisticile, rapoartele, interviurile dau asa informatii. E destul sa pui ceva pe youtube si iti vin informatiile direct.Deci nu judecam dar biserica nu e intotdeauna loc sfint.Deci sa fim seriosi.Cum poate lumea sa mai creada in ceva care face atita rau.Nu demult a fost la ProTv un caz al unei fete care a fost manipulata de preotul ortodox in timpul spovedaniei.Deci actele sexuale, abuzurile s. a. m. d, nu sunt exluse din biserica.Plus la astea, mai sunt si maltratarile.Biserica ii impune pe oameni si ii forteaza. Daca observi o chestie:fiecare lucru coasta ceva in biserica. Dar oare lucrurile sfinte trebuie sa fie platite? Nui asta bussines? Oare ii trebuie lui Dumnezeu bani ca sa-ti spuna ca esti drept sau nu? si sa fim seriosi, oare nu pe banutul vaduvei si a saracului se hranesc preotii? E foarte clar, biserica manipuleaza oamenii.Deci ei chiar sunt niste marionete in miinile bisericii. Iar biserica daca sa deschidem ochii, s-a bagat si in politica. Dar ce are de a face preotul linga guvernator? Nar trebui oare locul lui sa fie in biserica? Biserica sia introdus legile si in stat si nu primeste biserica zaloguri? Oare nu ia si ea o parte din venitul statului? Acuma sa fim seriosi.nu judecam in nici un caz, dar asa intrebari trebuia sa le analizam.Eu una cu asta am putut sati fiu de folos. Poate altii au altceva mai clar si mai complet. Te pup, bafta.

| cinnamon a răspuns:

Kerli, tocmai, nu mai are rost sa mergi la biserica. Dar totusi, e pacat sa nu o faci... Si uite manipularea.
"Adevarata" religie crestina se spune ca e aceea de dinaintea Marii Schisme, cand biserica s-a impartit in doua: catolici si ortodocsi. Catolicii au reformat un pic biserica, ortodocsii au pastrat dogmele traditionale. Celalate religii crestine au aparut ca protest a catolicismului -> protestante si apoi unele si mai noi -> neoprotestante. Astea sunt valabile la crestinism.
Anonim are dreptate, religia ortodoxa e singura care a pastrat toate traditiile big grin Nu spun asta pentru ca sunt ortodoxa, prefer sa nu am nici o religie pentru ca nu eu am ales, in cunostinta de cauza

| cinnamon a răspuns:

Chiar ar fi dragut sa ne contrazici un pic laughing sa vedem si punctul tau de vedere

| Kerli explică:

@Geo 14 multumesc pentru raspuns, dar sincer dupa ce l-am citit am aparut alte intrebari laughing
1" Biserica a vrut putere, putere şi bani şi iar putere" ce rost are sa mai merg la biserica si ce legatura mai are cu Dumnezeu?
2 care este "adevarata" religie?

| Kerli explică:

@anomin presupun ca esti ortodox de spui ca cea mai corecta religie e cea ortodoxa
intotdeauna omul va face asa
de exemplu eu sunt catolica si te pot contrazice

| Kerli explică:

Va rog mai dati raspunsuri
inca nu sunt complet convinsa
pana acum au fost doar agrumente "contra", vreau si niste argumente "pro"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare parte da. si mai ales cea catolica. oricum, cea mai "buna", "corecta", cum vrei sa-i zici, este biserica ortodoxa, cu precadere cea rusa. si asta deoarece biserica catolica are legaturi strinse cu masoneria, cei care slujesc satanei. daca o parte din biserica nu e ok, cultul si ideea de Dumnezeu exprimata de crestinism e cea mai corecta. poate ca multi ma vor contrazice, dar le sugerez sa n-o faca deoarece stiu bine ce vorbesc. sper ca ai inteles si ca am fost concis...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba toti sunteti niste pacatosi si o ds vedeti voi cand o sa va rugati de Dumnezeu sa nu va trimita in iad Biserica este cel mai sfant loc si daca nu va pocaiti e de rau