| AndreeaSakura a întrebat:

Este corect sa se dea acelasi premiu la elevi cu medii diferite?

20 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

La mine cei cu media 9, 97 au luat premiul 2, deci, nu. Daca nu au aceiasi medie se dau premii diferite.

| PinkPanther a răspuns:

Nu

| fabiola a răspuns:

Totul se stabileste la nivel de scoala!

| analoveskorea a răspuns:

Depinde de scoala si de diriginte, unde am facut eu gimnaziul se dadeau premii astfel incat toata lumea sa aiba ceva, macar o mentiune, adica premiul I era acordat celor cu medii intre 10-9.5,premiul II 9.5-9,premiul III 9-8.5 si restul primeau mentiune insa anul acesta am avut 9.23 si am primit mentiune pentru ca am avut colegi cu medii mai mari, doar un baiat care a avut 10 a luat premiul I

| Pufi1999 a răspuns:

Premiile le dau profii asa cum vor. Pot sa dea la primi trei copii premiul 1, sau doar la primul.

| alin334 a răspuns:

Da pentru ca un premiu se incadreaza intre niste medii, gen ai luat premiul 1 care are ca medii 10-9, 70 sau depinde de scoala

| NoOneCanSeeMe a răspuns (pentru alin334):

Da..si mie mi se pare foarte corect asa cum spui tu, dar stiu ca mie din clasa a 5 a daca un coleg m`a depasit cu 2 sutimi, el a luat premiul I iar eu premiul II. Si in toti anii asa a fost, adica chiar daca aveam mai multi media generala peste 9, 50 doar cel care avea cea mai mare medie acela lua premiul I iar restul in functie de medie, premiul 2 si 3, acelasi premiu il luam doar daca aveam aceeasi medie cu inca un coleg sau colegastraight face Nu mi se pare corect deloc! atata timp cat si restul au medii mari, peste 9, 50 si ei ar trebui sa primeasca premiul I, si nu numai premiul I, in general...straight face

| alin334 a răspuns (pentru NoOneCanSeeMe):

I invatamantul de tot ra***tul nu sunt in starea sa faca ceva la nivel national, in principiu fiecare scoala face cum vrea ea la acordarea premiilor

| NoOneCanSeeMe a răspuns (pentru alin334):

Da...asa este! si tot se cred atat de destepti incat ne dau noua atat de greu, si mult de invatat si fara folos in viata de zi cu zi la urma urmei. Ei tebuie sa fie mai destepti decat alte tariraised eyebrows Am verisori in Italia care in clasa a 5-a fac ce faceam noi in a 3-araised eyebrows

| alin334 a răspuns (pentru NoOneCanSeeMe):

Da stiu, Romania e la pamant cu educatia, de ce crezi ca exista atatia care abandoneaza... si da cu invatatul asa e, nu te ajuta in practica si foarte putin in teorie, ei cred ca daca se preda intens o sa iesim mari destepti.E gandirea asta comunista care ne urmareste, degeaba suntem un stat democrat, eu am ramas la geografie anul trecut in a 9-a pentru ca nu-mi place cand venea ala in calsa altceva in afara sa predea nu stia, din cauza asta nu am frecventat ora lui si m-a lasat pe vara.

| NoOneCanSeeMe a răspuns (pentru alin334):

Da, stiu ce zici, putini profesori sunt care sa stie sa fie profesori la urma urmei. Majoritatea intra in salile de clasa, incep prezenta, si baga cu predaturaised eyebrows dupa aia te asculta ca pe un robot! Pai si normal ca elevilor nu le place si de aceea sunt atatia care nu mai merg la ore, ori cat s-ar stresa astia de la minister cu tot flu de reguli si absente stricte. Cel putin in alte tari, fac multe activitati edcationale, cum ai spus la geografie e frumos sa mergi sa vizitezi niste locuri despre care inveti, ca asa toceti dar nu ramai cu nimic. Si sunt multe altele, dar ei nu stiu decat sa dea vina unul pe celalat...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum mediile se calculeaza cu zecimala, chiar cu 2 zecimale e cam greu sa se nimeresca prea multi cu medii exact la fel.

| Mercurio10 a răspuns:

Da,la mine au fost la Premiul 1 : 10, 10 si 9, 80
Iar la premiul doi : am fost trei cu media de 9, 52

| IoNuTz90 a răspuns:

Da. Copiii peste media anuala 9, 50 vor lua premiul I, cei peste 9 vor lua premiul al-II-lea, cei peste 8, 50 vor lua premiul al-III-lea, iar cei care au peste 8 iau mentiune.

| SmileDot a răspuns:

Nu. Dar care a fost diferenta dintre medii si in ce clasa esti?

| SmileDot a răspuns:

In clasa a 5-a dirigintele ne-a spus ca, indiferent daca un elev are media anuala 9, 87 ( este un exemplu ) iar altul are media 9, 88, cel cu media cea mai mare, adica 9, 88 ia premiul 1 si tot asa.

| AndreeaSakura explică (pentru SmileDot):

Asa mi se pare logic, sa se faca o departajare.

| mmirree a răspuns:

Nudecat daca a luat premiul respectiv spre exemplu eu: ceilalti colegi aveau toate mediile de 10 si eu aveam una de 9 si tot premiul 1 ca si ei!

| CalvinKleine123 a răspuns:

Depinde ca se da
premiul 1:10-9,50
premiul 2:9, 50-8
si 3 numai stiu si tot asa depinde ce medi au elevi