| 1onur a întrebat:

Este gelozia o formă de iubire? Sau frica de a nu pierde persoana iubită de lângă noi?

Am văzut un caz la știri cum un nenorocit de "om" cum șia agresat, abuzat, bătut soția și el spunea ca din "gelozie' și ca "o iubește" și ghiciți ce? Poliția nu ia făcut nimic decăt ia loat o declarație si o amendă cu arest la domiciliu în casa lui și femei a fost nevoita sa părăsească casa fiindcă nu avea cum sta un criminal în casa și normal că nu avea cum.

Nu trebuia bolnavul ăsta mintal închis?

Dece legile de la noi din țară nu sunt cum sănt și în Europa dacă bați un om, dacă agresezi, abuzezi un om, să fie închis fără niciun "drept" la un avocat să-l "miluiască", săi ofere banii și săi mușamalizeze, amâne dosarul, să poată scăpa de lege și să-și facă în continuare de cap cu oamenii ce vor ei.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Corect, echilibrul e cheia, pentru o relație sănătoasă.

54 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gelozia este frica de a nu pierde persoana iubita.
Este cu atat mai puternica, cu cat iubirea si simtul de atasare este mai mare, mai ales daca nu este reciproca.

| 1onur explică (pentru Bula):

Păi da dar și prea multă gelozie, ajungi să devi posesiv, obsedat, și asta distruge o relație, o căsnicie fiindcă gelozia prea multă duce la probleme de sănătate grave mintale pentru oamenii care consideră că gelozia este numai iubire.

Eu sunt conștient știi sigur 100%la100% că gelozia are și ia o parte a ei unde este cu Adevărat iubirea.

Da este și gelozia unde nu mai judeci normal și sănătosă, ajunge omul fără Discernământ și mulți ajunge să-și abuzeze, agreseze, partenerul de viață sau chiar sa devină toxic, deranjant...

| Bula a răspuns (pentru 1onur):

Gelozia apare daca iubirea nu este reciproca si ai simtul ca alta persoana este iubita
Multe dueluri mortale au fost de-a lungul istoriei, cauzate de gelozie.

| 1onur explică (pentru Bula):

Adevărat și asta aveți dreptate.

| gabicoo a răspuns:

Dacă victima cerea ordin de protecție - agresorul era obligat să părăsească locuința. Legea este clară - aplicarea ei lasă de dorit.

| 1onur explică (pentru gabicoo):

La noi legile nu se aplică în cazul unor infractori cunoscuți interlopii, Proxeneți ori câte apeluri, sesizării, s-ar face o dată ce acel "om" este în "vegherea" lor cum spun ei și că " se vor lua măsuri în privința lui" de unde nimic..Sunt infractori cunoscuți care stau o noapte în celulă dimineața pleacă de acolo de parcă ar fi fost în vizită să vadă dacă gratile au ruginit...Asta este situația la noi când ei fac banii ilegali prin evaziune fiscală și proxenetism sănt lăsați în pace ANAF " nu știe săraci de ei nimic da nimic"... "normal"că nu fac ăștia ori câte fapte ar avea se duc ca la hotel la închisoare

Când fetele de Caracal au fost violate, și au sunat să vină să-le salveze viața din mainile lui monstru ăla de om care numai el știe unde sunt acolo fetele ca oricum sigur este ceva la mijloc și acolo nu vor sa se afle Adevărul cu fetele ce sa întâmplat... El spunea că le-a dat foc. da ni cred

Păi ce ordin pe protecției să ceri cănd omul te face de spital după nu mai ești în stare sa bei 1l de apă... femeia la anunțat la poliție de mai multe ori și Poliția ce făcea? "Consilui de familie" îi spunea la femei să se împace sa nu-și denunțe "soțul " să "înțelegeă între ei" "că așa este într-o familie" adică? Mai mănânci și bătaie mai taci că altfel îți rupe dinți din gură și el o băga pe aia cu "gelozia"" iubirea" și o bătea pe femei ochii vieți, facturi la coaste, umărul dislocat, și el ce a pățit? Nimic femeia a rămas la părinți ei și el la casa lui cu arest la domiciliu asta este legea la noi alta nu există mănânci bătaie și taci din gură...

| Nirvanaaa a răspuns:

Gelozia se naște din frica și dorința de a avea control.
Dorința de a avea control apare când ești nesigur pe tine.

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Un alt Adevăr este și ăsta.

Gelozia te poate aduce în starea să vrei să controlezi acel om din frica de a nu-l pierde. Bine înțeles când acel om nu este sigur pe el și gelozia lui ajunge nesănătoasă...

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Gelozia duce și la frustrare de acolo se dau naștere cele mai mari boli mintale din frustrări fiindcă mulți nu vor să înțeleagă că o femeie, o fată nu este obligată să stea cu un agresor, abuzator, agresiv și începe sa fie maltratată bătută femeie aia din cauza unui bolnav mintal care are el fixațile lui sucite și ca dacă nu face ca el îți seama ce terminat de "om" aplicația pe femei abuzuri, violență...

| Nirvanaaa a răspuns (pentru 1onur):

Ai dreptate. Nu are cum sa se nască ceva bun din frustrare.

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Adevărat.

| Madaxo97 a răspuns:

Un pic de gelozie într-o relație, în limitele decenței, consider că e normală, dar gelozia aia bolnavă care îi face pe unii să recurgă la violență, posesivitate, chiar crimă, să aibă impresia că dețin persoana respectiva ca pe un obiect, aia nu e în regulă și nu are nimic de a face cu iubirea.

| 1onur explică (pentru Madaxo97):

Adevărat happy

Gelozia are și ia parte ei de iubire sinceră și loială cu Adevărat.Dar poate avea și parte foste gravă cuma spus și tu Madaxo. în limitele (decenței) și mai adaug și eu (bunul simț) ar fi cel mai bine și sănătos într-o relației, într-o căsnicie, într-o pritenie,... unde este loialitatea sinceritatea și decența consideră că orice relație poate avea în felul asta un echilibru, iar atunci nimeni Absolut nimeni din exterior nu poate distruge relația aia. Decât dacă nu-și mai doresc parteneri să mai continiue relația...

Gelozia bolnavă, duce la o minte bolnavă și fapte dezumanizate inumane.

| 1onur explică (pentru Madaxo97):

Respect Doamnă Madaxo răspunsul Adevărat.happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru 1onur):

Mulțumesc pentru fundă, cu respect happy

| 1onur explică (pentru Madaxo97):

Eu vă mulțumesc frumos cu Adevărat pentru răspuns Doamnă Madaxohappy

| Madaxo97 a răspuns (pentru 1onur):

Corect, echilibrul e cheia, pentru o relație sănătoasă.

| Mindfulness a răspuns:

Pai poate să iubească din gelozie, eu nu as putea fi gelos daca nu as iubi, as fi indiferent pe alocuri. Este și frica că apare atașamentul, iubirea de spune că durează 3 ANI dar atașamentul poate dura o veșnicie.
Daca o iubești nu o bați o certi da nu o bați! Ăla sigur are probleme psihice sau e prost rău.
Daca a bătuto rău trebuia închis!
E ok sa fii gelos dar când întrece limita atunci apar probleme deja e o patologie,o obsesie și de regulă femeile vor libertate,spatiu nu sa fie mereu controlate!
Oricum femeile din zilele noastre,unele și cam și caută cu lumânarea,și nu își cunosc bărbații foarte bine cum pot reacționa dacă ii înșeală,unii ajung și la crimă sa o comită când sunt înșelați,ori pe ăla îl curata ori pe ea,ori pe amândoi.
Legile de la noi din tara sunt ca in codru, ți-am mai zis într-un răspuns cu bani oricine poate scăpa și pica de prost tot cel nevinovat!
Eu sunt scârbit de Romania, nu e de trăit la noi de la legi la mentalitate și salarii, plătești taxe și că respiri, daca ajungi la spital fără bani te lasă să mori cu zilele și se comporta asistentele și urat cu tine de parcă ai fi ultimul OM.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Pâi la știri acum o săptămână au prin medici care opreau aparatele la pacienți "pe potiv că erau deja morți" și de fapt ei făceau asta pacienților iau prins cu fapte100%la100% erau 4 sau 5 medici...Păi la noi este așa fiindcă corupția este fără de elge și ei o țin morțiș "că noi avem legi" dea de unde că dacă te uiți câte crime, violuri, abuzuri au loc la noi în țară zi de zi nu-ți mai zic de Proxeneți cămătari tâlhari criminali care își fac de cap și nu-s prinși de " legea de la noi din țară"...

Frate chiar și așa dacă tea înșelat de ce? Sa bați? de ce să ajungi sa iei viața unui om nevinovat? Tea înșelat asta este... da nu să ajungi să desfigurezi un om ca doar tea înșelat. Iai prins în faptă? Lași la Dumnezeu atâta tot. Da nu săte cereți, săte bați, să iei viața unui om nevoiți până la urmă ția trădat încrederea Adevărată asta ția făcut nimic altceva ce acum? Sa ajungem săne omorâm între noi ca animalele? Nui normal.

Tu nu ai văzut America? Acolo este mai grav mult mai mare corupția mult mai multe crime mult mai multe infracțiuni mult mai multe femei copii oamenii dispăruți unde crezi? Că sunt cei mai mari psihopați? Unde crezi? Ca sunt cei mai mari nenorociri, infracțiuni, criminali Drogați, Violatorii, Trafic de femei minore LA AMERICANII ăștia au cei mai mari dezumanizați și musulmanii care au și câte 4 femei și ei spun că" le iubește" Europa este plină de musulmanii au făcut praf Europa s-a terminat cu europenii maxim în 10 ani Europa este definitivă Imperiul musulmanilor și ăștia fac o grămada...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Lai noi încă se poate umblă ( in ziua plină) pe străzi fără săte trăzești cu pistolul la tâmplă ai văzut în America ce legi sănt? Minori pot lua legal postil la ei( ai noștri încă au tiktokul la mână)

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Asa este ai dreptate! De bine de rău încă suntem bine fata de alții. Am văzut ce e la americani puțin, sunt și drogați zici că toți sunt zombie.
Da se va ajunge la ce spui tu cu musulmanii, e trist ce se întâmplă, e cred că mâna globaliștilor e de mult plănuit totul.
E bine până în 10 ani sa ne găsim o româncă sau o țigancă că dacă nu ni le i-au ăștia pe toatehee hee

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

La musulmanii femeia n-are voie nici să meargă la magazin singură, sau să poartă papuci în picioare. Le îmbarcă pe femeile alea în nergu se vede numai ochii atâta la 40 și ceva de grade căldură frate cum să reziști în negru tot îmbrăcat... de mici când sunt fete, copile le spală mintea, sănătatea le îmbarcă cum vor ei și dacă să văzut puțin piciorul" GATA E CLAR NU NUL RESPECȚI PE SOȚUL TĂU"... le nenorocește sănătatea, pe multe nici nu le ține la scholă la vinde ca pe oi să se înmulțească între ei, le lasă fără educație, fără sănătate, fără viață, fără dreptul sa poate o pereche de blugi " că domne se vede nu știi ce" cât de bolnavi miantali sănt musulmanii ăștia nai habar câți știu ca ăștia.

in America este jale jale rău de tot uităte sa vezi sănt unele cartiere zone nici poliția nu intră acolo au copii de 14 ani în mână Aka47 în mână n-ai cum să treci unele străzi câ te ia la picioare și palme pe spate în stradă și ziua plină...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Așa e religia lor! Au oricum femei foarte frumoase.
Da aia sunt de mici anihilatori laughing

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Toți o ard cu Pablo și Peaki Blinder da nau nici o lună de muncă...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Și aia din Anglia sunt la fel și ne fac pe noi țigani, mă refer la adolescenți, te fura pe strada și te tâlhărește!

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Au și ăia infractori lor îți dai seama....Ca nau cum sa dea vina pe Peki ca era vreun refugiat din Mexico sărind zidul chinezesc...

Anglieni sunt mai mulți indieni în țară lor decât ei ai văzut nu?

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Pai da că India are o populație de peste 1 miliard și ei știu și învață lb. engleza foarte ușor față de alții! Unii sunt Amerindieni și știu nativ limba engleza, sunt născuți în America din generatii in generatii!
Și în Germania musulmanii și alte nații deja incep sa ii depășesc încet încet!

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Europa s-a dus pe blat la sigur maxim în 10 ani este definitivă consecința europenilor cu musulmanii atunci să vezi atentate cu "profetul"...

iau depășit pe chinezi la populație și în industrie la manufacturi, electrocasnice, tot ce fac ei... nu știu cât o săne mai suporte și pământul ăsta...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Eu îi vedeam pe Bega mereu, unii stăteau pe jos pe iarba alții pe bănci, fiecare cum putea! Acum cred că s-au angajat sau au tăiat-o din Romania in alte țări.
Au fost unii care s-au și omorât între ei dar acum nu mai fac probleme, s-au liniștit la mine in oraș!
Eu nu am treabă boss cu ei daca ei nu au treabă mea nu o am nici eu pe a lor daca se comporta frumos in societate! E loc pentru toată lumea, asta e globaliștii au vrut sa se întâmple așa ceva nu putem să mai schimbam nimic. Fiind de aia ar trebui sa fim mai uniți dar nu suntem nici noi.
Ei cam sunt uniți.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Era unul din țară de la ei la indieni făcuse o nuntă de peste 500 de milioane de euro era și mark Zuckerberg și Bill ăla cu cipurile. familia kardasșian jhon cena toți magnați erau la nunta lui ăla... nuntă peste 500 milione de euro și oamenii în țara lor mor de foame nu-ți mai spun de Bangladesh ăla în ce hal trăiesc oamenii de acolo...și toți invitații îți dai seama de la Hollywood n-au fost învitați pe ochii frumuși s-a dat numai la mișto așa câte un 1 milion... gest cadou...și oamenii lor mor de foame la ei țară...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Nu toți sunt generoși ca nea Gigi happy
Sa fie pe bafta lor! Cu banii aia când mor nu se duc dincolo, lasă toate valizele cu bani aici!
Mark ăla s distrus o generație cu Facebook lui și Chinezii cu TikTok laughing

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Gigi este unul omul ăla chiar a făcut bine mult cu Adevărat ăla a dat frate...

Marck și cipatul ăla de Bill ai să vezi că nu-i lasă ăștia...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Da boss și eu sper. Cum mai ești cu somnul ai reușit să dormi?

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Nu am nimic boss cu somnul nu dorm eu ca nu vreau.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Toată viața am dormit ce are dacă nu dorm și eu o zi? laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

O zi nu e stres, când vrei sa dormi și nu poți atunci e o problema.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Și ăsta este un Adevăr. Dar acolo deja este o problemă de sănătate serioasă.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Da happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

-_-

| Mindfulness a răspuns:

Știi care e cea mai mare pușcărie și pedeapsa pentru un om care scapă de închisoare și ucide pe cineva sau il bate de îl schilodește? Conștiința! O sa îl chinuie toată viața,toată viața o sa aibă acel om pe conștiință o sa aibă numai remușcări și coșmaruri,și un om fără inimă poate să ajungă la așa ceva,asta e cea mai mare pedeapsa cu care va trăim acel cineva care a făcut mult rău cuiva.
Nu se va putea ierta, se va duce și la biserici își va cere scuze domnului pentru ce a făcut dar nu va avea puterea necesara să se ierte pe el însuși, va trăi cu această povară toată viața. Deci, cu așa ceva se confruntă ce-i care au chinuit oameni, asta e iadul adevărat cu care se poate confrunta un om.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

CE AI ZİS?rolling on the floor)rolling on the floor)= TU CREZİ CĂ ĂȘTIA CARE NAU UN DUMNEZEU au ei vreo remușcare? Dacă era cum spui tu fratele meu îți spun eu nu mai era nevoie de închisoari, nu mai era nevoie de poliție, nu mai era nevoie de avocați, numai era nevoie de niciun procuror nu mai era nevoie de judecători, de pedepse, AM FI AVUT CU TOȚİ REMUȘCĂRI SI CONȘTINȚĂ dar ghici ce? Nu la toți le pare rău cu Adevărat pentru faptele lor uităte în jurul tău, uităte câte fapte au loc zi de zi uităte câte crime, violuri, sânt zi de zi câți dintre ei? Câți dintre ei? Le pare rău cu Adevărat? Nici măcar unul singur dintre ei? Ști ce fac mulți dintre ei? Își fac consturi pe Tikokul ăla și nau nicio treabă, iar alți care au furat până au lăsat țara doar cu numele din păcate. au conturile pline cu milioane de euro și când ies din închisori își iau vile, case, apartamente prin țări străine, își deschide afacerilor lor și își rulează, printează BANII LOR pe bandă automată zi tu mie frate care din ăștia nu pot dormi ei seara în casele lor liniștiți? Care din ei nu pot dormi?

Nu vezi că în unele părți, nu vezi că în unele țări, biserica a ajuns restaurant? Nai văzut? Au făcut din biserică restaurante și au făcut din biserică afaceri unde se adună toți dezumanizați și își dau mână la fel și fel de afaceri în biserică sa ajuns să faci și prostituție vrei să-ți arăt dovezi? Reale 100%la100% ce sa face în biserică? Câți oamenii fără frică de Dumnezeu sănt? Care din ăștia nu por dormi săraci din ei "ne liniștiți" care în ei? Îți spun eu nici unul din ei nici măcar unul singur din ei nau un singur gram de remușcare și de nimic tear călca pe cap pentru scopurile lor murdare...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Nau ăștia nicio remușcare și nicio conștință. Îți spun eu asta 100%la100% cu Adevărat

Ști când are un om conștința cu Adevărat da cu Adevărat când nu face fapta aia. Atunci are omul ăla conștința, discernământul, sănătate mintală si tot ce înseamnă umanitate omenire. Nu când faci o faptă și după o arzi de văzul lumii la Biserică sa nu fi judecat de frică sau altele...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

L-am văzut azi pe Dan Diaconescu pe tiktok,avea dinții de jos toți încâlciți, nu mi-a venit sa cred când l-am văzut cum arată și a slăbit enorm e ca o scobitoare. Dar am văzut că nu are ifose le răspundea la toți pe tiktok, cam toți aveau o perere buna despre el. Zicea că își va deschide din nou emisiunea OTV
Frate toti mai greșim, nu exista om perfect, unii într-adevăr toată viața rămân așa dar unii se mai schimba. Aia sunt psihopatii de care zici tu aia într-adevăr nu se mai pot schimba sunt nebuni complet dar sunt oameni care au greșit și chiar se căiesc happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Toți Proxeneți, criminali, violatori, cămătari nu mai pot niciun unul dormi la noapte săraci niciun poltician cu 2 mandate, ( in libertate ) și cu conturile pline de milione de euro "nu vor dormi la noapte liniștiți" că eu au fapte și fapte...

Ăștia nau un Dumnezeu tu vrei ei sa aibă vreo remușcare? Abia după faptă? Pe bune...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi uite la Irinel milione avea prin 2010, care era atunci sărăcia la apogeu... și ei avea milione de euro uite cum sa ajuns de ce? Crezi ca toate averile sau moștenit ""prin muncă cinstită "? laughing)...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Frate ăștia nau greșeli de care le poți trece cu vederea, astea sănt greșeli, care lași o țară întreagă să moară pe minim pe economie și tu te duci faci vacanțe prin... și ai în (conturi) milione furați prin o grămada de metode astea nu-s greșeli de iertate nu și pentru mine Toți prim miniștri, pe viață închisoare.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Nu la greșeli de alea mă refeream la greșeli mai minore. Irinel de la tatăl lui avea boss happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi alea avere prin 2010 de milioane euro " cinstiți" și țara înota în inundațiilaughing)

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

La un om amarat de rând mă refer nu la gunoaiele alea. Toți avem greșeli nu e nimeni perfect! Eu nu am cunoscut nici un om perfect până acum

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Fiecare cu norocul lui boss in viață happy avea de la tatăl lui, tatăl lui făcea afaceri el e prostovan

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Uite Gigi singurul care avea avere și nu era zgârcit nu ai văzut ce făcea? Omul bă lua la el tancurile de banii și iese pe stradă și dădea banii la lume pe stradă ăla nu se băga la show biz, la capatos cu femei și altele,... și n-are rămas fără avere vezi? Dumnezeu spune dă și țise va da...

Omul lua tancul de bani iese pe stradă și împărțea la toți săraci singurl care eu îl știu care făcea așa cu averea lui... pe când ăștia toți banii la femei și sow bizz puterea dragostei...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Gigi e un om fain așa este, e darnic.
Irinel a fost chitră nu a dat nimic la nimeni, aici ai dreptate, dar nu a furat tatăl lui era foarte deștept știa să facă bani multi!
Gigi e credincios adevărat nu am ce comenta.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

De asta și are în continuare nu sa uita la buzunarul lui era și este în continuare cu Dumnezeul.

| Effy35 a răspuns:

Gelozia nu are legătură cu iubirea necondiționată, considerată a fi iubirea adevărată.

| 1onur explică (pentru Effy35):

Mulțumesc frumos effy35 pentru răspunsul tău sincer la întrebare. happy