| dxforce a întrebat:

Este legal ca directorul impreuna cu profesorii unei scoli sa oblige copiii sa se tunda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred ca e legal nu mai suntem pe timpul lu Ceaușescu. O uniforma da poate fi impusa dar o tunsoare nu cred. Sa lăsam comunismu deoparte.

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Are voie sa va ceara acest lucru(nu sa va oblige dar ar cam trebui sa va conformati )in cazul in care acest lucru a fost cuprins in regulamentul de ordine interioara a scolii si la care si-a dat avizul si reprezentantul parintilor din Consiliul de administratie al scolii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Totul este posibil atata timp cat traim in Romania, chiar daca este adevarat ca se incalca niste drepturi. Dar daca aceasta masura a fost luata cu acordul conducerii scolii si al comitetului de parinti din scoala sau clasa respectiva se poate aplica aceasta masura.

| Silvia a răspuns:

Nu este legal, dar cam multi fac asta.Si directorul scolii mele obliga baietii sa se tunda cum le creste putin parul. Pura prostie.

| Bishop a răspuns:

Nu, si mie imi zic, da' nu-i bag in seama, tot asa ma duc. Si vad ca de la un timp nu mai zic nimic, cred ca s-au plictisit, sau au inteles ca nu o sa ma tund ca nu le place lor tunsoarea mea.

| Piscotel a răspuns:

Nu! Puteti voi elevii impreuna cu parintii sa luati masuri.

| Mony_4137 a răspuns:

E o porcarie cat casalaughing
Sunt sigura ca v-au calcat un drepthappy
Cel de a alegehappy

| rmx05 a răspuns:

Depinde de regulamentul fiecarei scolii...nu poate sa te oblige nimeni sa te tunzi, dar pot sa-ti scada un punct sau 2 la purtare daca nu o faci. In schimb daca te ameninta ca nu te mai primesc la scoala/ore din cauza asta, fa o reclamatie in 2 exemplare una catre inspectorat, una catre director.si o sa le faci mari problemewinking pe care oricum toate liceele din Ro le merita.

| rmx05 a răspuns:

Maryus37- in armata poate e legal dar la scolii in nicun caz.

| rmx05 a răspuns:

Cat depsre inspectorii, daca sti sa formulezi o plangere a 2-a zis s-ar putea ca aia/ala care ti-a zis sa te tunzi sa prinda aripi si sa zboare din scoala. nu-i mai ridicati in slvi pe profesori, unii din ei habar n-au nici cum ii cheama daca nu se uita in buletin, da au dreptul sa impuna regulii.Mai invatati cum e cu democratia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit cumva regulamentul de ordine interioara?
Nu te obliga nimeni, doar iti spune... Nu poate nimeni sa ia masuri, atat timp cat cosiliul de profesori hotaraste aceste reguli de ordine interioara, iar ele trebuie respectate, deoarece elevul are obligatii si drepturi.
Niste plete nu cred ca dau dovada de prea mult respect. Trebuie sa fim decenti. Este legal! Pentru ca nu scrie nicaieri ca un elev are dreptul sa vina la scoala cum vrea.
Asa ca du-te la frizer si respecta scoala, altfel o sa ai mari probleme. Inspectorii scolari nu sunt de partea ta.

| kesepian a răspuns:

Dacă tunsoarea ta sau lipsa acesteia, este considerată de cadrele didactice ca fiind necorespunzătoare etc. ei pot propune o regulă în privința acestui lucru. Consiliul Profesoral poate hotărî introducerea unui punct legat de tunsoare în Regulamentul de ordine interioară al școlii. Cine îl încalcă este sancționat - sancțiunea o aleg tot cadrele didactice.

Și acum, ca să fiu cârcotaș, dacă ai învăța bine și te-ai comporta cum trebuie, nimeni nu s-ar lega de tunsoarea ta, indiferent cât de anormală ar fi ea...

Reclamațiile tale nu vor fi luate în considerare de nimeni, mai ales pentru o tunsoare.