| calubalan a întrebat:

Este munca o brăţară de aur? http://twurl.nl/0m4b0q

3 răspunsuri:
| alexpop1998 a răspuns:

Da. Astept si o funda.

| Gizăz a răspuns:

Nu ştiam că româna e ca germana unde substantivele comune se scriu cu litera mare indiferent de poziţia lor în propoziţie.
Revenind la întrebarea ta: munca e brăţară de aur daca la sfârşitul lunii îţi poţi permite acea brăţară, dacă nu atunci eşti doar un sclav nefericit.

| dot a răspuns:

E bratara de aur atunci cand prin munca faci bani sa-ti iei acea bratara.
daca ne referim la eterna zicala cum ca "munca te innobileaza", parerea mea e ca nu mai e valabila in secolul nostru. munca a devenit pentru unii singurul lucru pentru care traiesc (cei care doresc o cariera inspre a fi cunoscuti; cei insetati dupa glorie), pentru altii un mod prin care isi permit scumpul pret al vietii (saracii care traiesc dupa o zi pe alta), iar pentru cea mai fericita categorie (cei care traiesc de pe urma altora: sefii de stat, baietii 'de bani gata', directorii echipelor de fotbal etc) munca este absenta, dar este bratara de aur.

parerea mea.