| OMGZombiesEverywhere a întrebat:

Este viata de student la Medicina ATAT de grea precum vad in filmuletele de pe youtube? XD i mean, chiar inveti non-stop timp de 6 ani,fara timp pentru orice altceva in afara de somn si mancat? Sau e, cum zice diriga despre Facultatea de Matematica, dormi tot semestrul si inveti doar in timpul sesiunii? O.O nu mai stiu ce sa cred.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicina este o facultate foarte frumoasa. dar intr-adevar trebuie invatat foarte mult. Imi aduc aminte ca in anul intai am suferit un oarecare soc cand am vazut materiile total diferite de medicina. Nu stii absolut nimic de medicina ci doar aflii cam 5 % lucruri medicale. Am facut chimie generala, biofizica (care nu prea are mai nimic bio... ci doar atomi, legaturi ionice, efecte ale termodinamicii etc) dar este frumoasa. Si la anatomie. trebuie sa inveti aproape zilnic cateva ore. Si poate greutatea nu consta in cat de dificila e materia ci in numarul mare de pagini de invatat si in numarul imens de termeni noi ce trebuiesc cunoscuti. Adevarul este ca nu ai timp sa iesi prin oras cu prietenii, nici sa iti faci de cap, sesiunea este mai lunga si mai dificila fata de alte facultati, dar daca faci eforturi intr-un weekend, o data pe luna, tot poti sa iesi la un suc sau la un film. Nu ai timp sa te plictisesti pentru ca tot timpul este ceva nou, ceva putin mai dificil care solicita atentia. E foarte captivant, nu e usor deloc mai ales la inceput dar crede-ma ca dupa toate aceste eforturi. medicina aduce foarte multe satisfactii. Chiar daca e o facultate grea, nu regret deloc ca am ales-o. Este o meserie nobila si ai avantajul ca poti ajuta oricand este nevoie pe oricine. Mult succes in cariera pe care o vei alege! big grin

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o colega de camera care e la Medicina. Ii ia uneori si 5 ore sa inteleaga un subiect pentru examen. Bine, mai este si varianta sa inveti pe automat, sa nu intelegi nimic.
In unele zile pleaca dimineata la cursuri si vine seara pe la 7-8. Sa nu mai zic de ce inveti acolo. E aproximativ ca matematica, toate se leaga intre ele si la examene nu poti baga mai nimic de la tine. Trebuie sa stii. Nu e ca la litere de exemplu, unde poti vorbi asa frumos...

| valentingb a răspuns:

Nu,daca nu-ti pasa ca vor muri oameni din cauza asta..Acum serios vorbind, adevarul e undeva la mijloc.

| dianna92 a răspuns:

Depinde si de tine. Prietena mea e la medicina si invatata mai mereu insa are timp si sa iasa in oras, sa mearga la un film si asa mai departe. Dar e mult de munca. Ma rog, ei ii si place si se pricepe si nici nu isi permite sa se lase pe lenevit ca ar intra la taxa si taxa e foarte mare. Deci facultatea e grea dar atata timp cat iti place si stii sa inveti cu cap si nu ca papagalul si ai o inclinatie spre asa ceva, se merita sa o faci. Dar daca te duci doar asa sa iei examenele la limita si sa stai sa dai zeci de milioane pe taxa si sa ajungi un medic de nimic, nu se merita sa dai acolo.

| Zazu a răspuns:

Non-stop 6 ani, iei o pauza de cateva zile, si iar te apuci de invatat inca vreo cativa ani(cel putin 4).Cam asa, de pe la 30 de ani in -colo, trebuie sa fii in pas cu stiinta, si pui burta pe carte pana la adanci batraneti.
Dar tu ce crezi?
Crezi ca un chirurg isi poate permite neglijente?