| andreutssaa2011 a întrebat:

Este vreo formula pentru:
a patrat plus b patrat?

Răspuns Câştigător
| razvan_3732 a răspuns:

Nu,se aduna a si b si ramane totul la patrat

| cata0198 a răspuns (pentru razvan_3732):

Cum sa se adune a si b si sa ramana totul la patrat? Adica tu vrei sa zici ca a^2 + b^2= (a+b)^2? Daca da, asta e total gresit. Stim cu totii ca (a+b)^2= a^2+ 2ab+ b^2. Nu inteleg de ce ai primit funda pentru raspunsul ala. laughing

7 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Pentru a la patrat plus b la patrat nu exista vreo formula speciala de calcul.

| Adryana a răspuns:

Uite aici mai multe formule : http://www.mateonline.net/algebra.htm. (Cauta la formule de calcul prescurtat)

| elenutza7275 a răspuns:

Nu

| Andrei_Oica_1993 a răspuns:

A^2 + b^2 = (a + b)^2 − 2ab