| AlexandruPopAlexandru a întrebat:

Eu nu am terminat 12 clase! Sa nu îmi spuneți sa ma întorc la ore pentru ca eu dacă ma întorc ma fac de ras și cred ca rămân și repetent! Întrebarea mea este: Exista vreo cale sa am si eu o cultura și sa proceseze creierul meu informații de baza fără scoala? Ce site-uri ma ajuta?

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, pentru tine nu exista alta cale, fiindca nu vrei sa te intorci la scoala ca sa-ti termini liceul.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Stai sa îți explic : Mie nu prea îmi funcționează mintea normal, nu procesează chestii elementare, eu foarte greu am invatat sa scriu și sa citesc, nu prea știu nici sa număr sau sa calculez, nu pot învăța tabla înmulțirii sau sa citesc un ceas vechi! Am și lacune la gramatica și semne de punctuație și nici abilități motorii nu am, eu nu știu sa îmi leg șireturile sau sa merg cu bicicleta! Nu știu ce boala psihica am de nu procesează creierul meu nimic si nici nu știu unde sa merg sa aflu, nici nu știu ce e o boala psihica de fapt! Asa ca nu ma pot întoarce la scoala dacă nu pot sa învăț

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Eu am fost la un liceu tehnologic ca nu am intrat in evaluarea nationala. Pe mine ma treceau profesorii de mila și rămâneau corigent la romana și matematica in fiecare an! Nu sunt in stare sa termin un liceu! Am și rămas repetent in clasa 9 a

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Eu ti-as recomanda sa mergi la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la 2 medici pentru consulatatii si evaluare mentala, la cea psihiatrica _ Medic Psihiatru sa vada daca nu ai vreo forma de autism si celalalt Medic Neurolog, sa vada daca nu te-ai nascut cu vreo problema la creier, care iti limiteaza intelectul.
Bineinteles ca poti citi si singur si poti incerca sa-ti dezvolti cultura, dar profesional nu vei putea realiza prea multe, fiindca peste tot se cere sa ai 12 clase terminate si Bacalaureatul luat, ca sa te poate angaja pe o pozitie mai buna.
Poti sa muncesti ca muncitor necalificat, oriunde gasesti d elucru in zona unde locuiesti, daca fizic nu ai probleme de sanatate.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Ce e acela autism?

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce sa zic la chestia cu muncitor necalificat, eu nu imi pot lega sireturile, poate ma voi descurca la munca mai simpla

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

De ce sa nu poti sa-ti inchei sireturile?
Esti atat de gras de nu te poti apleca?
La dat cu sapa nu ai nevoie de scoala inalta si nici la maturat sau sapat gropi, carat marfa samd.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Voi incerca sa-ti explic pe intelesul tau:

AUTISMUL este o afectiune a creierului cu care te-ai nascut si care iti limiteaza gandirea.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Nu știu cum, nu eu nu sunt gras sunt chiar slab dar nu m-am prins niciodată cum sa o fac, am încercat dar nu pot

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Acela nu e retard mintal? Eu știam de retard mintal, nu am auzit niciodată de acest autism cum îi zici! Și ce inseamna asta, care diferența dintre acest autism sau ce oi avea și retard mintal

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Tocmai de aceea ti-am sugerat sa mergi la medici specialisti, ca sa fi investigat medical sa ti se puna un diagnostic corect, afalndu-se totodata si cauza/natura problemei tale de incetineala, putand sa fii autist sau chiar sa ai un retard mental, ori cine stie, vreo tumoare pe creier ori o problema neurologica.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Autistii sunt aceia care nu vorbesc și nu aud și fac aceleași lucruri, de exemplu se dau cu capul de perete și se misca înainte și înapoi! Pai eu nu fac asa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Nu, aceia sunt nebuni care se dau cu capul de pereti, nu autisti.
Iar aia care nu aud sau nu vad, nu au probleme psihice, dimpotriva sunt oameni normali doar ca NU vad cu ochii, fiind nascuti oribi sau nu aud, fiind nascuti surzi, ori au avut o boala cand au fost foarte micuti care le-a distrus ochii sau auzul.

Autististii nu sunt nici surzi si nici orbi, ci total diferiti, comportandu-se ca si cum ar avea retard mental.
Unii din autisti exceleaza in anumite arte sau discipline, fiind foarte buni la matematica, sau la desen.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Și care e diferența dintre autism si retard mental?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Asta iti poate spune un psihiatru, dupa o consultatie amanuntita.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Violleta2022):

Am cautat ce e autismul și spune ca ei nu vorbesc sau vorbesc doar câteva cuvinte, nu aud ca li se vorbeste și fac chestii repetitive adică se misca pe scaun înainte și înapoi! Eu nu am făcut niciodată asta, cam greu de crezut!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Intamplarea face sa am o familie aici care au un baiat autist, un geniu la matematica, terminand facultatea de matematica si informatica cu 10 si acest copil este autist!
Nu este sociabil, nu este prea vorbaret, dar la scoala a fost copil eminent.
Autistii pot fi genii, avand o inteligenta peste medie, deci nu sunt retardati mental, doar ca-si focuseaza atentia numai spre un anumit domneiu si nu ignora in totalitate toate celelate.
Apropo, marele fizician al lumii, Albert Eistein a fost autist!
Autisti sunt practic la polul opus fata de retardatii mental, exceland in inteligenta, chiar daca si eu au o afectiune mentala.

| LisaJulie a răspuns:

Dar de ce ești asa sigur? Nu știi nici sa citești? Eu cred ca știi ca dacă nu atunci nu aveai cum sa scrii întrebarea asta! La ce materii nu te descurci mai exact?

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru LisaJulie):

La nicio materie nu pot sa rețin și sa înțeleg nimic! Am ramas repetent in clasa 9 ca aveam media 4 la romana și matematica și media 3 la fizica

| GeaninaGeanina782 a răspuns:

Cum adica n ai terminat 12 clase?

| LisaJulie a răspuns (pentru GeaninaGeanina782):

S-a lăsat după clasa a-X-a! Poți face cerere in clasa a-X-a dacă nu mai vrei sa continui! El nu a considerat ca poate și de aceea a renunțat

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru GeaninaGeanina782):

Am renunțat la scoala ca nu făceam față

| GeaninaGeanina782 a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Eu cred ca poti face fata, dar nu vrei asta e simplu.Cu totii am fost in aceeasi situatie cu mintea ..adevarul este ca invatamantul scolar romanesc e foarte prost.Mai bine rugai si tu cativa colegi sa te ajute. da nu ti strica sa termini liceul.Nu prea poti sa te angajezi pe nicaieri

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru GeaninaGeanina782):

NU POT! Deci eu nu pot, e prea greu pentru mine, cu greu dar foarte greu am reușit sa fac față și ajung in clasa 10 a

| 2FanMessi2 a răspuns:

Știi cum e scoala te pregătește sa fii un angajat. Sa ți trăiești viata ca un om simplu. Scoala este importanta a nu se înțelege greșit! Dar e cam ciudata întrebarea ta,fa teste de iq, cauta documentare pe google despre ce te pasionează, istorie, geografie etc. Și deschide cele mai populare legende care îți vor îmbunătății cultura generala, spre exemplu al 2 lea război mondial.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru 2FanMessi2):

Dar eu nu sunt in stare sa înțeleg chestii elementare