| MadalinBordeiBMG a întrebat:

Eu pot să mă transfer din clasa a IX-a/a X-a/a XI-a de la profesională profilul Turism și Alimentație la liceu pe profilul filologie, trebuie să dau niște examene de diferență?!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar dupa cl. a IX-a si va trebui sa sustii examene de diferente.
Dupa ce ai terminat cl. a XI-a la profesionala poti intra, tot in cl. a XI-a la liceu, fara a sustine examene de diferente.

| MadalinBordeiBMG explică (pentru Ioandelasal):

Dacă vreau să mă transfer la liceu pe profilul filologie, trebuie să dau un examen de diferență?!

| MadalinBordeiBMG explică (pentru MadalinBordeiBMG):

Referitor doar după clasa a IX-a?!

| MadalinBordeiBMG explică (pentru Ioandelasal):

și din ce materii se dă pentru examenul de diferență pentru transfer de la profesională turism și Alimentație la liceu profilul filologie?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadalinBordeiBMG):

Examene de diferente se sustin la materiile obligatorii care s-au facut la filologie si nu le-ai facut la turism si alimentatie.
Va trebui sa le afli tu, stii ce materii s-au facut la profilul actual si te interesezi ce materii s-au facut la filologie.

| MadalinBordeiBMG explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă am terminat clasa a XI-a la profesională la turism și Alimentație, pot sa ma transfer la liceu pe profilul filologie tot în clasa a XI-a?!

| MadalinBordeiBMG explică (pentru Ioandelasal):

Fără să mai susțin examen de diferență

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadalinBordeiBMG):

In acest caz nu este vorba de transfer, avand in vedere ca ai terminat scoala profesionala ci te inscrii pentru a termina liceul si nu trebuie sa sustii examene de diferente fiindca te inscrii tot in cl. a XI-a.

| MadalinBordeiBMG explică (pentru Ioandelasal):

Adică tot pe profilul care îmi doream adică filologie?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadalinBordeiBMG):

Da, pe profilul pe care il vrei.

| MadalinBordeiBMG explică (pentru Ioandelasal):

în momentul ăsta eu sunt la liceul care am fost repartizat la turism și alimentație, eu dacă am terminat învățământul profesional cu durata de 3 ani, eu pot să mă transfer la liceul care mi-am dorit pe profilul filologie, tot în clasa a XI-a?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadalinBordeiBMG):

Ti-am spus foarte clar ca poti.