| SanzianaMaria1234 a întrebat:

Eu sunt anul 1 si pana acum am 2 restante si inca nu am aflat toate notele si mai am de dat un examen. Dacă am 3 restante pot trece anul urmator daca le iau in septembrie? Sau daca am 3 restante trebuie sa repet anul direct?

5 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Conteaza cate credite au aceste examene. Daca impreuna au mai mult de 10 credite si nu le iei nici in restanta, ai picat anul.

| SanzianaMaria1234 explică (pentru AndreiWeisz):

Asta voiam sa stiu. daca dupa restante aflam daca am intrat in urmatorul an

| AndreiWeisz a răspuns (pentru SanzianaMaria1234):

Pai nu afli, nu te anunta nimeni nimic laughing Tu iti calculezi creditele, daca ai mai mult de 10 credite picate, trebuie sa mergi sa te inscrii cred pentru anul pe care il repeti.

| LadyDee89 a răspuns:

Nu conteaza cate restante ai, daca iei toate examenele in sesiunea a 2a, intri in urmatorul an

| Random123456 a răspuns:

Buna. Scopul examenelor e ca sa iti faci numarul de credite. Pentru a putea termina facultatea ai un anumit numar de credite. Acum, o sa incerc sa fiu cat mai explicita.

Fiecare materie de examen are un anumit numar de credite. De exemplu, sa spunem ca studiezi materia X care are 7 credite. Un credit ar insemna undeva la 40 de lei (nu mai stiu exact, dar sa presupunem ca atat e). Tu dai examenul la materia X in sesiune, il pici (ca de, sfantul 5 nu poate ajunge la toata lumea) si mai ai o sansa in restanta. Il pici si acolo. Treaba e, ca daca nu iei examenul in cele doua sanse pe care le-ai avut, tu va trebui sa faci materia DIN NOU anul viitor, sau cand vei alege, platind creditele aferente materiei. Adica, daca materia a avut 7 credite, 7*40, va trebui sa platesti 280 de lei ca sa faci cursul din nou(sa dai iar examene ca sa iti iei, dom'le creditele alea). Nu ramai blocata in primul an, nu e ca la liceu, vei putea face materia din nou cand vei vrea (sau materiile, in caz ca-s mai multe), fie ca in anul 2 sau 3 sau 4 sau 5, sau poti face facultatea si 10 ani daca nu ai adunat numarul de credite si nu ai terminat cu materiile OBLIGATORII. Sper ca ai inteles ce vreau sa zic si ca te-am ajutat. Nu se repeta anul, anul merge mai departe, se repeta doar cursurile. Adica daca nu promovezi examenul X anul acesta, cursul il vei putea face din nou, platind, la anul sau in care an vei alege tu (chesti e ca tot trebuie sa il faci odata si odata), in paralel cu materiile aferente anului 2 (adica...un examen in plus)