| IloveCats a întrebat:

Eu sunt clasa a 12a si inca nu m-am hotarat unde sa merg la facultate.Sunt din Timisoara si as vrea la Vest la Psihologie.Asta vreau de 2-3 ani, dar ma gandesc ca nu prea am ce sa fac cu facultatea asta.
Oricum, in tarisoara asta nu prea ai ce face cu nici un fel de facultate. O alta optiune ar fi Limbi Moderne Aplicate, engleza si franceza avansat si germana + alta limba pe langa.
Care credeti ca ar fi o alegere mai buna?

12 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

ILOVECATS crede-ma ca limbile sunt ok! dar gandeste-te si la alta varianta fa ceva prin care sa fii independenta sa nu te comande nimeni, totusi e o alegere buna facultatea de limbi! e a doua facultate cautata de angajatori prima e aia de calculatoare big grin

| AndraNicoleta a răspuns:

Eu am absolvit facultatea de psihologie, (in Bucuresti) iar acum sunt la master tot la psihologie, si imi pare rau sa vad ca majoritatea oamenilor nu vad niciun viitor in acest domeniusad.
Psihologia este frumoasa, te ajuta in dezvoltarea personala si in autocunoastere si automotivare. Ai foarte multe de castigat in urma acestei facultati. Cat despre cariera de dupa absolvire, ce sa-ti spun...nu poti fi decat psiholog, cum crede toata lumea! Incadrarea pe piata muncii este mult mai vasta decat iti poti imagina. Poti lucra intr-o firma la resurse umane, poti lucra ca psihoterapeut, poti fii consilier scolar, poti lucra cu oamenii/copiii cu dizabilitati, poti preda (civica, logica, psihologie, sociologie sau filosofie), poti fii educatoare, poti lucra intr-un peniteciar, poti lucra la departamentul de criminalistica, poti lucra intr-o fundatie...si multe altele.
Asadar, categoric nu poti fi doar psiholog intr-un cabinet propriu!

Si acum...ca sa fiu putin rautacioasa, cu facultatea de limbi straine, in afara de profesor sau angajat intr-un departament de comunicare si PR, ce mai poti face?

| IloveCats explică (pentru AndraNicoleta):

Imi poti spune te rog si ce materii sau fac? Sa-mi fac cat de cat o idee.Am cautat pe net si nu am prea gasit orar sad

| AndraNicoleta a răspuns (pentru IloveCats):

Pai...o sa faci cam toate formele de psihologie posibile. Vei incepe cu o introducere in psihologie apoi le vei lua pe toate la rand (psihologie clinica, psihopatologie, psihodiagnostic, psihologia educatiei, psihologia copilului, psihologia artei, psihopedagogie, neuropsihologie, testare psihologica...si asa mai departe). Sa nu te sperie denumirile, nu sunt atat de complicate precum par! Singura materie cu adevarat grea este Statistica. Dar daca inveti si iti dai interesul nu vei avea prea mari probleme cu ea, si nici cu oricare alta.

http://www.fpse.ro/images/1_1_Orar_Psihologie_Licenta/p1s1.pdf Uite si orarul de la anul 1.

Sper ca ti-am fost de folos.
Bafta in continuare!

| IloveCats explică (pentru AndraNicoleta):

Mai o intrebare mica mica :-s
Am inteles ca se face si practica.E obligatoriu sau optional?

| AndraNicoleta a răspuns (pentru IloveCats):

E obligatorie dar nu trebuie sa-ti faci probleme. Se merge pe la diverse fundatii, ONG-uri si mai mult se asista la diverse activitati. Iar in anul 3 se preda. Oricum...notele la practica incep de la 7. happy

| andreeei a răspuns:

Limbi Moderne ar fi ceva mai sigur pe viitor, insa psihologia este mult mai frumoasa dar nu castigi foarte mult doar daca ai un cabinet particular

| Deea a răspuns:

Limbi moderne, cu siguranta.

| BlackRose4ever a răspuns:

Limbile pentru ca te poti descurca in alta tara, dupa aceea daca ai posibilitati si doresti, poti sa mai faci si psihologia.Dar oricum parerea mea e ca limbile te ajuta destul de mult.

| IloveCats explică (pentru BlackRose4ever):

Da.La asta ma gandeam si eu. Dupa ce termin cu Limbile sa fac si Psiho, sa ma simt eu implinita ca am facut si astahee hee

| Dana9715 a răspuns:

Limbi moderne, pentru ca eu cunosc persoane care au terminat psihologia si nu au reusit sa faca nimic cu ea.Insa daca tu te straduiesti cu psihologia ai putea ajunge un psiholog de calitate.

| rozYy a răspuns:

Din ce am auzit un psiholog intr-un liceu castiga foarte bine si nu are prea multe de facut. Dar eu consider ca ai avea mai mult de castigat daca mergi pe limbi moderne dar nu as zice sa te limitezi doar la cele enumerate de tine ( engleza si germana se cer ) dar eu as zice sa te orientezi spre limbile orientalehee hee
Si eu sunt tot a12a si vreau sa merg pe real dar nu stiu unde timisoara sau Bucuresti?