| anonim_4396 a întrebat:

Eu vreau sa fac in viitor un curs de Psihologie la Instititul Eurocor.
Va trebui sa ma duc la București pentru testul final? Și trebuie sa trimiți temele lunar la profesorul îndrumător sau cum?
Cine a mai făcut cursul de Psihologie și stie regulamentul sau detaliile lui?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Https://eurocor.ro/intrebari-frecvente
cauta la teme si teste
3.

"Trimiterea temelor este obligatorie?

Daca doresti sa urmezi doar cursul prin corespondenta, trimiterea temelor nu este obligatorie, insa nu se va emite Certificatul Eurocor.

Daca doresti certificarea la finalul unui curs Eurocor sau daca urmezi un curs autorizat, trimiterea temelor este obligatorie.

In plus, daca pe langa Certificatul de absolvire Eurocor doresti sa obtii si Certificatul de absolvire emis impreuna cu Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei, este necesara trimitera tuturor temelor, pentru corectare, pana in momentul participarii la programul fata in fata."

deci poti invata singur, daca nu vrei diploma, ci doar informatia, problema este atunci cand vrei diploma, ceea ce oricum e inutila, la cei cu corespondenta.
https://eurocor.ro/contact totusi daca vrei le poti trimite un mesaj la contact, sa vezi, despre ce e vorba, de aia au ei contact, sa vezi necalritatile (nu trebuie sa abuzezi si sa i intrebi si chestiicare i ai putea intreba si pe profesori, dar neclaritatile mari, cum e aceasta, trebuie raspunse, chestii care te ar intoarce din drum, sau nu ti ar convenii, si trebuie discutate, etc.)
Eu as sugera sa le dai un telefon, sa vezi despre ce e vorba, ca sa fie o convorbire deschisa, si nu doar un mesaj inainte un mesaj inapoi.

2 răspunsuri:
| bookofknowledge a răspuns:

Poti sa iei si 2 in calcul tot de la teme:
"Ce fac daca nu am trimis temele la timp?

Temele pot fi trimise spre rezolvare in termen de cel tarziu un an de la finalizarea cursului. Contul de student este activ timp de 12 luni de la achizitia ultimului pachet de curs. Daca, de exemplu, utimul pachet de curs l-ai primit in aprilie 2020, contul tau ramane activ pana in aprilie2021. De asemenea, in cazul in care contul tau expira, iar dupa acest proces iti doresti sa trimiti temele, te rugam sa iei in calcul faptul ca, se percepe o taxa suplimentara de 5 lei pentru fiecare tema in parte."

si 4.
"Pot amana sustinerea testului de evaluare finala?

Da. Se deblocheaza in Contul de sudent, sectiunea Teme, dupa primirea ultimului pachet de curs. Rezolvarea acestuia poate fi trimisa in termen de un an de la terminarea cursului."

Răspuns utilizator avertizat