| anonim_4396 a întrebat:

Examenul Chambridge expira?

10 răspunsuri:
| Anonimul8297 a răspuns:

Se aude ca expira dupa 4 sau 5 ani certificatul, insa nu e adevarat. Este valabil toata viata, insa nu prea este folositor din ce am auzit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu expira, e valabil toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa expire examenul? Poate vrei sa intrebi daca certificatul obtinut in urma unei testari Chambridge expira?
Unul dintre avantajele promovarii unui examen Cambridge consta in faptul ca odata obtinut certificatul este valabil toata viata. In plus echivaleaza proba de limba straina din cadrul examenului de bacalaureat.

| Anca2999 a răspuns:

Am inteles ca mai nou degeaba ai Cambridge-ul daca vrei sa dai de exemplu undeva in America. cel mai bun este SAT-ul

| diaac a răspuns (pentru Anca2999):

SAT-ul este echivalentul american al bacului, nu este un examen de limba engleza. Deci nu se pot compara cele doua. Daca vrei sa dai undeva in America, iti trebuie si un examen acceptat de ei (eu stiu de TOEFL) pe langa SAT.

| Anca2999 a răspuns (pentru diaac):

Nu-ti neg cunostintele, insa pentru mine ca straina, mi se pare tot un examen. am inteles ca e un fel de bac cum ai spus, se da la 3 materii parca, ( exceptand engleza si toate probele de engleza) )

| diaac a răspuns (pentru Anca2999):

Asa este ce spui, SATul este tot un examen care se da in limba engleza si de fapt chiar sunt probe specifice cum ar fi Reading, Writing etc - dar se dau aceleasi tipuri de probe ca pentru americanii care dau examenul si nu se ia in considerare oficial ca test de limba. Nu ca ar prea avea sens, ca la urma urmei daca reusesti sa faci toate materiile alea in engleza, e clar ca stii foarte bine engleza, macar s-ar putea echivala si sa faci numai listening si speakig la un alt test. Are sens ce spui, pacat ca oficial nu sunt mai simplificate lucrurile.

| Anca2999 a răspuns (pentru diaac):

Mda. Oricum trebuie sa mananci engleza la fiecare masa pentru a putea sa iei toate examenele cu brio.

| TeodoraC a răspuns:

Hey. Nu, Cambridge nu expira.
Daca ai Cambridge nu mai este nevoie sa dai BAC-ul.

| monica111 a răspuns:

Nu, dar daca ai chambrige nu mai dai BAC-ul