| bubu77 a întrebat:

Exista alt cuvint pentru cuvintul "sinonim"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Ca termen tehnic, de stricta specialitate(lingvistica) nu se foloseste alt cuvant pentru"sinonim". In exprimarea obisnuita, prin extensie semantica"sinonim"poate insemna "identic". Ex. Taierea abuziva a padurilor este sinonima cu moartea planetei. Mira

6 răspunsuri:
| stina a răspuns:

Asemănător, identic, similar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

similar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

idem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Identic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica un sinonim pentru cuvantul sinonim? nu stiu...nu m-am gandit niciodata... dar cred ca nu...

| valyb a răspuns:

Profesorul: -Bula ce e acela un sinonim?
Bula -Un sinonim este cuvantul pe care il folosim de cate ori uitam alt cuvant.