| RETROLOSER a întrebat:

Exista astfel de cuvinte in limba romana ca "repeziși-sa", "repezinduși-se"?
P.S: Nu sunt roman.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Verbul "a se repezi" devine la forma de genitiv "repezind".
Se poate lega de pronumele reflexiv prin cratimă "repezindu-se" unde "u" e vocala de legatura intre verbul la gerunziu (repezind) si pronumele reflexiv, forma neaccentuata in acuzativ.
Corect este repezindu-se, nu "repezinduși-se".
Uită-te la conjugarea verbului " a se repezi" la diateza reflexivă, cu pronumele reflexiv in cazul acuzativ, in special la modul gerunziu.

repezindu-mă
repezindu-te
repezindu-se
repezindu-ne
reprezindu-vă
repezindu-se

La perfectul simplu (cum se vorbește in Oltenia și zonele limitrofe), conjugarea verbului "a se repezi" ar fi aceasta:

eu mă repezii
tu te repeziși
el/ea se repezi
noi ne repezirăm
voi vă repezirăți
ei/ele se repeziră

"observându-se" e corect, pentru ca verbul la gerunziu se leaga prin cratimă de pronumele reflexiv forma neaccentuata prin vocala de legatura "u"

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scrii mai bine decat un roman.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunt corecte!
Formele corecte sunt explicate aici, la sectiunea de CONJUGARI:
https://dexonline.ro/intrare/repezi/48442

| RETROLOSER explică (pentru Violleta2022):

Dar "Observându-se" este? Google Translate mi-a dat astfel de cuvant.