| Unomobisnuit2005 a întrebat:

Exista religia in timpul comunismului în țările comuniste Romania Rusia Iugoslavia etc? M-ar interesa in special in Rusia adică îți dădea voie sa ai religia creștină dar doar sa nu o promovezi? La biserica puteai merge?

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In tarile comuniste erau biserici, lumea mergea la biserica, dar nu se facea reclama ca in ziua de azi.
Ba mai mult, comunisti le plateau si salrii la preoti si la dascal, plus toate cheltuielile de intretinere a bisericii, sau renovari.

Dar erau legale anumite biserici, cea ortodoxa, catolica, adventisti, penticostali etc, dar nu aveai voie sa faca reclama, adica sa scoata brosuri, sa abureasca oamenii si chestii ce fac astazi.

Exact cum ai spus tu, nu promovau, erau aceleasi sarbatori, se tineau slujbe la fel ca si astazi, dar fara boxe, laughing fara mai stiu eu ce alte minuni actuale.
Se bateau clopotele, dar asa subtil.

Bisereica ortodoxa ce o vezi tu astazi, in RO, Rusia, si alte tari foste comuniste, e aceiasi biserica de pe timpul comunistilor.

In RO Biserica a apartinut statului de pe vremuri, mai exact din timpul lui Cuza, am putea spune odata cu formarea statului Romania, in Rusia nu stiu exact ce situatie a fost.

In RO la data respectiva, biserica detinea majoritatea pamintulurilor, era f bogata, o venit Cuza si leo luat tot laughing lea lasat doar asa ceva teren in jurul cladirilor, dar in rest le-a luat, le-a spus "domnul v-a dat, domnul va ia " cu alte cuvinte eu facut muci laughing

Dupa ce a luat paminturile o trecut si toata biserica la stat cum spun romanii, adica BOR apartine de stat, nu este independenta, asa cum is celelalte biserici, de aia o trebuit sa le plateasca salarii la preoti, dascali si intretinerea cladirilor, a bisericilor.

Si in prezent BOR este in aceiasi situatie, doar ca mai fac malai si din ce le da lumea si le da nu destul, prea mult as spune laughing ar cam trebui impozitati cumva.
Ei ar trebuie sa arate, de altfel orice biserica trebuie sa arate ca nu au profit, altfel ar trebui impozitati.
Insa in RO preotii isi cumpara case, masini scumpe, nimeni nu spune nimic.
Nu stiu daca astea is trecute la biserica, desi nu prea cred, asa ca ar cam trebui sa fie luati la 11 m pentru ca fac evaziune fiscala, insa guvernantii nu se leaga de ei, le este frica de biserica, asa ca toata lumea sta linistit.

Pwersonal eu as fi scos BOR la vinzare, pentru ca aparrtine de guvern si daca tot au desfiintat toate fabricile, toate industriile pe motiv ca nu erau rentabile, nu vad de ce nau vindut si bisericile, ce astea is profitabile?
Sa le fi vindut, cine le cumpara devenea independent, apoi isi asigurau ei singuri salarii si intretinere,, guvernul n-ar mai fi dat astora bani azi de la buget.

Asa mi se pare firect si logic.Dar cine sa aiba coai, iiiiieeee sa faca asta?
Cuza de-ar fi lear trageo iar, laughing lear scoata ala tot banetu de la saltele si tot aurul cel au, sa plateasca pentru cladiri daca vor sa le aibe.

Rusia, acolo nu stiu, dar sigur biserica lor este la fel de stat, nu-i independenta, asta garantat.

| LisaJulie a răspuns:

Când era Lenin și Stalin la putere si Hrusciov NU, puteai sa fii închis, o grămadă de plutoane de execuție au omorât foarte mulți preoți și puteai sa fii arestat destul de ușor dacă umblai cu o icoana pe stradă! Cam prin anii 60-70 li s-a dat voie din nou! La sat era mai lejer totuși, când era penurie de alimente am auzit ca satelor cu mai multe biserici li se tăia rația de carne, lapte sau branza

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Cea cu taierea ratiilor este o fantasmagorie.

| Torrpi a răspuns (pentru LisaJulie):

Ai auzit foarte prost.
Oare de unde? De la alti copii de pe internet?
Oare unde traiesti? Taranii isi fac singuri carnea, laptele, legumele, etc. Nu cumparau de le magazin. Cine sa le taie ratia? Gandesti?

| LisaJulie a răspuns (pentru eliancodrut):

In URSS pe majoritatea voiau sa mute la oraș, a fost mai strict ca la noi

| LisaJulie a răspuns (pentru Torrpi):

Și ei trebuiau sa dea la fel ca noi rății de legume, fructe și animale

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Si la noi era o politica de a comasa populatia. Multe sate erau considerate in extravilan, ceea ce determina sa nu se mai dea autorizatii de constructii in acele sate.

| LisaJulie a răspuns:

In Iugoslavia e mai greu de spus! Tito îi mai lasa, dar foarte greu, dacă erai Belgrad sau Pancevo nu cred ca puteai merge la biserica decât poate ascuns

| LisaJulie a răspuns:

Apropo bafta la examenul maturității

| Torrpi a răspuns:

Cam cum crezi tu ca au rezistat bisericile construite inca la 1201? Religia nu a fost interzisa. Puteai merge la biserica in orice zi. La Paste era arhiplin. Noi ne bateam joc de secretarul de partid care venea cu noi la biserica. Il intrebam de ce vine daca nu are voie. Iar el ne raspundea glumind: sa va pazesc. El era in varsta, noi copii.
Da, cum spune @relian, preotii aveau si atunci salarii de la Stat.