| LadyDeny a întrebat:

Exista vreo sansa sa dau bacul din m1 daca sunt la mate-info?

8 răspunsuri:
| FlorenceVi a răspuns:

M1 = profilul mate-info. Daca esti la prima sau la a doua clasa, clar dai M1, in schimb daca esti la a treia clasa dai M2.

| LadyDeny explică (pentru FlorenceVi):

Cum adica prima clasa sau a doua clasa, adica clasele a si b sau cum? imi explici te rog?

| FlorenceVi a răspuns (pentru LadyDeny):

Da. Primele doua clase de mate-info sunt A si B- in functie de mediile de admitere. De obicei, cam la toate liceele sunt decat trei clase pe profilul asta. In cazul in care esti la C-a treia clasa dai bac-ul la mate m2, care are gradul de dificultate un pic mai mic. Tot m2 dau si clasele pe profilul stiinte ale naturii. Bineinteles ca cele de la filologie nu dau deloc la mate, pentru ca in programa lor din clasa a XI-a inclusiv si a XII-a nu se mai invata matematica. Eu, de exemplu sunt a XII-a la a treia clasa de mate-info si cand am intrat la liceu am avut media 8, 78.
Sper c-ai inteles. Daca mai ai nelamuriri, zi-mi, sper sa ma fac inteleasa dup-aia big grin

| LadyDeny explică (pentru FlorenceVi):

Am inteles, din pacate liceul la care ma duc eu are numai 2 cls la acest profil sad deci din start am sa pic bacul pentru ca m1 e prea greu, chiar si la simularea evaluarii nationale am luat 6.70 si nu stiu cat pot avansa pana in iunie plus ca geometria e ff grea.

| FlorenceVi a răspuns (pentru LadyDeny):

Poti da admitere la un alt liceu teoretic, despre care stii sigur ca are trei clase, ca sa poti avea o sansa.
Eu inainte sa intru la liceu am dat teze nationale cu subiect unic, la care am avut note mici. Media 5-8 o aveam 9, 25, iar tezele alea m-au scazut mult. as fi intrat la prima clasa de mate-info. Intr-adevar, nici nu ma pregatisem pentru tezele alea, eram sigura c-o sa intru la prima clasa dupa media din scoala generala, dar spre nefericirea mea, m-am inselat. Eu te sfatuiesc sa te pregatesti bine, bine pentru examenul asta, inca mai ai timp. Nota de la examen te poate ajuta sau te poate "da in jos".

| LadyDeny explică (pentru FlorenceVi):

Nu-mi fac griji pentru notele de la examen, da la mate e mai mica nota ca la rom dar ma ajuta mult ca la rom e ff mare si in clasa 5-8 am medii peste 9.50. Ma enerveaza faptul ca daca abia acum fac 6.70 la mate, la bac ce o sa fac, o sa-l pic 100% sad

| FlorenceVi a răspuns (pentru LadyDeny):

Eh, nu trebuie sa gandesti negativ. Impune-ti in minte c-o sa fie bine si-ai sa vezi c-o sa treci cu mai multa usurinta peste examen, peste admitere sau peste problemele pe care o sa le ai de zi cu zi.
Eu iti urez bafta si sper sa intri unde-ti doresti, sa reusesti si in continuare notele tale sa te satisfaca.
Iar pe mai incolo, atitudinea ta vis-a-vis de liceu sa nu fie delasatoare, ca la liceu probabil vei intalni profesori pe care nu i-ai vazut nici macar o data si te vor taca la note fara sa ai timp nici sa clipesti.
Apropo, de unde esti?

| LadyDeny explică (pentru FlorenceVi):

Oradea