| DannutzΦ a întrebat:

Explicati-mi va rog frumos si mie acest proverb:
,, Nu plateste bogatul, ci vinovatul."
Dau fundita pentru cine imi explica frumos!

Răspuns Câştigător
| Haaaa a răspuns:

Adica chiar daca esti bogat sau sarac si faci ceva. rau de ex. tot trebuie sa platesti pentru ca esti vinovat, pentru ca judecata se aplica la toti indiferent de statutul financiar sau social.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Banul vorbește!
Pa, pa.

| Bbbloxber a răspuns:

Nu conteaza daca esti bogat sau sarac, atata timp cat gresesti, tu iti platesti greseala!

| adutzadragutza a răspuns:

Pai acest proverb vrea sa spuna ca tu chiar daca esti bogat nu platesti tu, adica daca se intampla un lucru intre un om de rand si un bogat, si omul de rand a gresit, el trebuie sa plateasca chiar daca celalalt e bogat. Funda happyhappyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pi dani, se refera la faptul ca daca 2 oamenii au o problema se cera...sau un conflict unul mai sarac si altul mai bogat daca cel sarac e vinovatul el plateste, nu conteaza ca el e sarac. de asta se spune ca nu plateste bogatul ci vinovatulhappy

| Madalyn a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca nu poti plati cu bani o anumita fapta rea pe care ai facut-o thinking parerea mea!

| sadry a răspuns:

Prin proverbul "Nu plateste bogatul, ci vinovatul", intelegem ca daca tu ai face o paguba unui om, indiferent cat de bogat este acela, noi trebuie sa platim pentru fapta noastra, nu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spart un geam la o masina(200-300euro) si parintii tai nu au cu ce sa -ti cumpere pantofi...crezi ca acel(exp.:Ilie Nastase-super bogtat ) va suporta cheltuielili(sa zicem ca a expirat asigurarea acestuia doar de o zi)?

| Razvan a răspuns:

Eh, Creangă a murit de mult.RIP
Aberant principiu în ziua de azi.Aici dacă ai parai poţi cumpara pe oricine.Trebuie doar să ştii să licitezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dadada

| Haaaa a răspuns:

Ms pentru funda kiss

| savuandrei2012 a răspuns:

Daca profa ne aude cu adica ne omoara laughing

| abbey9814 a răspuns:

Buna. Un Acer iti voi recomanda si eu insa in 3000 ron mai bine il iei pe acesta. Are o configuratie puternica cu Phenom quad core si 5650.

| Oporanu_Iulia_1966 a răspuns:

Plateste cel ce greseste,
nu cel care are

| Nicusor_3954 a răspuns:

Adica indiferent de buget tot platesti ce ti se cuvinde! dati-mi si mie o stafeta big grin

| alecsandramiki a răspuns:

Da