| anonim_4396 a întrebat:

Expresia "gâscă proastă" este pleonasm?

Răspuns Câştigător
| Shatteredx a răspuns:

Parerea mea este ca maine o sa ploua

15 răspunsuri:
| acinorev a răspuns:

Dupa parerea mea, nu. Adica, nu-i normal ca o gasca sa nu fie destrapta? Stie sa inoate, bea, manace, doarme si cam atat.

| Shatteredx a răspuns:

Cica un individ este dat in judecata de catre o tipa pe care o categorisise "gasca proasta". Judecatorul ii explica faptul ca e nepoliticos sa-i spui unei doamne asa ceva si il indeamna sa-si ceara scuze.
Cu o naivitate studiata, tipul il intreaba pe judecator:
- Deci n-am voie sa-i spun unei doamne "gasca proasta"?
- Nu, in niciun caz!
- Dar unei gaste proaste am voie sa-i spun "stimata doamna"?
- Bineinteles, nu s-ar supara nimeni.
- In acest caz, stimata doamna, va rog sa ma scuzati!

| victorandrei a răspuns (pentru Shatteredx):

laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Shatteredx):

Ti-as fi dat amuzant, dar am ras acum o saptamana cand am primit bancul asta in chain-letters rolling on the floor
Tu de ce crezi ca ma framanta problema, dpdv gramatical?!

| Valy097 a răspuns (pentru Shatteredx):

Genial rolling on the floor

| Shatteredx a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea este ca maine o sa ploua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cum consideri tu gasca laughing!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este. Pentru ca gasca e un animal oarecare si proasta/prost e un adjectiv. Deci sunt sigura ca nu e pleonasm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Sigur nu este pleonasm, pentru că nicăieri nu scrie că gâștele ar fi proaste. Ba dimpotrivă, ia citește aici http://www.lecturirecenzate.ro/2011/01/07/nils-holgersson-1/!

| KMaddieK a răspuns:

Nu

| KMaddieK a răspuns:

e personificare

| ZeHelp a răspuns:

Pai daca tu vezi o gasca ca fiind proasta, atunci da este pleonasm.

| CatalyN4 a răspuns:

Nuhappy De cat daca esti sigur ca gasca e proastawinking

| yoelee a răspuns:

De ce ar fi? Pleonasm inseamna alaturarea unor cuvinte care inseamna acelasi lucru.Ti se pare ca o gasca e automat proasta.Ce ai cu bietele animale?

| AroundZendaya a răspuns:

Nu, dar daca cineva iti spune "gâscă proastă" nu este un compliment happy straight face rolling on the floor

| butterfly09 a răspuns:

Buna. nu este pleonasm. funda?