| blackbird000 a întrebat:

Fac pregatire la matematica, cu profesoara de la clasa si sedinta trecuta am facut niste probleme de geometrie putin complicate pe care cu greu le-am inteles. Ea ne-a dat ca tema mai multe probleme asemanatoare cu cele pe care le-am facut la sedinta anterioara iar eu nu am facut-o pentru ca mi s-a parut prea dificila, aceasta a vazut ca nu mi-am facut tema cu problemele si cu teoremele pe care le-am repetat, si m-a intrebat de ce nu mi--am facut-o.acum ma simt atat de penibil si de prost incat nici nu vreau sa ma mai vada. oare ce as putea sa-i spun la urmatoarea sedinta, ca sa nu ma creada chiar o nesimtita proasta?!

Răspuns Câştigător
| Cocho a răspuns:

Nesimțită proastă,nu. Dacă le-ai înțeles mai greu,e un motiv.O poți ruga să vă axați pe astfel de probleme,ca tu să le înțelegi mai bine,să le poți rezolva ușor.Îți ceri scuze și cam atât, dacă faci pregatire cu ea, e "obligată" să repete cu tine genul de exerciții pe care nu știi să-l rezolvi.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă faci pregătire, în particular, cu profa de la școală( deși nu e prea corect, d.p.d.v. deontologic) cel mai normal este, ca atunci cînd nu înțelegi ceva, să-i spui, pentru ca să repete și apoi să poți face temele ce ți le cere.
Dacă nu ești sinceră cu ea se cheamă că lucrați degeaba.

| Dya22 a răspuns:

Nu-ti face griji!
Eu cred ca in primul rand i-ai putea cere scuze cu sinceritate si explica motivul pentru care nu ai putut face tema.De asemenea, ai putea sa o rogi sa faceti exercitiile impreuna. Sunt sigura ca o sa inteleaga si nu o sa aiba o parere proasta despre tine daca esti cu adevarat sincera.Fii sigura ca o sa aprecieze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i sa mai faci o data acea lectie la pregatire si cand nu stii Iintreaba. Nu e ca la ora sa se ocupe de toti copii acolo se ocupa doar de tine.

| 12AA a răspuns:

Ii scpiu si tu ca te-ai simtit fff rau si ca in ziua aceea nu ti-ai facut tema la nici o materie big grin