| anonim_4396 a întrebat:

Facultatea de medicina generala dureaza 6 ani, nu? Dupa astia 6 ani poti sa te angajezi doctor sau mai trebuie sa faci altceva? Da-ti-mi mai multe detalii sa ma lamuresc si eu.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cei 6 ani de facultate iti alegi specializarea. Dai un examen si intri la rezidentiat. Atunci practic esti medic si profesezi, ai si salariu. Dupa ce termini rezidentiatul (3-4-5-6 ani in functie de specialitate) mai dai un examen pentru a deveni medic specialist.

| elyn a răspuns:

Buna! Da,poti profesa,medicina generala (medic de familie) dar daca faci medicina,mai faci rezidentiatul si apoi practici specialitatea pentru care ai optat.E greu, foarte greu, te cununi cu spitalul, dar medicina e a naibii de frumoasa, succes!

| suntserios a răspuns (pentru elyn):

Si pentru medicina de familie ai nevoie de rezidentiat.

| elyn a răspuns (pentru suntserios):

Buna! Nu, nu ai nevoie de rezidentiat!

| suntserios a răspuns (pentru elyn):

Hai nu ma innebuni, pentru orice specialitate ai nevoie de rezidentiat, chiar si pentru medicina de familie

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru elyn):

Ești la medicină cumva?