| Wolfie51 a întrebat:

Filiera tehnologica si profesionala sunt aceeasi chestie? Stiu ca tehnologica face 12 clase dar se pune ca profesionala la inscriere? sau te inscrii la fel ca la teoretic pe 16

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

La tehnic dai bacul, la profesională nu.
La tehnic primești diploma de 12 clase+nota din atestatul pe care trebuie sa îl faci(e o prezentare+un fel de proiect despre o tema la alegere și se prezintă la finalul clasei a XII-a, in timp ce la profesională tot ce primești este diploma de calificare pe specializarea pe care ți-o dorești.
Atât la tehnic, cât și la profesională poți merge la facultate.La tehnic mergi după ce dai bacul, iar la profesionala mai faci încă 2 ani suplimentari de liceu (de data la un profil teoretic, la alegere) și poți rămâne și cu calificarea din domeniul pe care ți l-ai ales, poți da și bacul, faci și facultate și na, dar e mai mare bătaia de cap.
Ce profile ți-au atras atenția? Ce te pasionează?