| danimotenel a întrebat:

Filozofie sau Filosofie?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are importanta, ambele sunt corecte in limba romana. Numai bine!

| MenInShadow a răspuns:

Filosofie...

| NoNameJunior a răspuns:

Uită-te cu atenţie la categoria la care a fost pusă întrebarea şi vei afla.winking

| NoNameJunior a răspuns (pentru danimotenel):

"Filozofia (filosofia)".
mda, probabil ambele sunt corecte.dar eu m-am obişnuit cu "filosofia"şi de-aia.tongue

| alynutza6820 a răspuns:

Filozofia (filosofia), după cum scrie pe www.wikipedia.com;) Deci, ambele sunt corecte.

| Lightning1997 a răspuns:

Desi ambele sint corecte, eu prefer ''Filosofie''

| danimotenel explică:

Daca se zice filosofie atunci de ce pe wikipedia este dat termenul filozofie, filo=iubire sophia=intelepciune.

| danimotenel explică (pentru danimotenel):

Eu stiu cum e dar vreau sa vad mai multe pareri, vreau sa vad cum ziceti voi cei de pe TPU.ro.

| P1x3lMD a răspuns:

Ambele variante sunt corecte in limba literara, desi mai literar este filosofie

| BogdySS a răspuns:

Ambele forme sunt acceptate. Eu iti recomand sa folosesti filozofie, pentru ca este mai des folosita in documente oficiale si suna mai bine.

| Piticux3 a răspuns:

Sauwinking