| troleibuz a întrebat:

Foarte multi cumpara licentele pentru facultate. Cum s-ar putea rezolva aceasta problema? De ce nu se finalizeaza facultatea doar printr-un examen care sa cuprinda cele mai importante materii? Majoritatea nu o sa lucreze dupa facultate in cercetare ca sa conteze ca stiu sa scrie. Si se accepta un procent prea mare de plagiat ca sa conteze acele lucrari

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt mai multe motive, printre care unele chiar degeaba... dar cine sunt eu sa judec "sistemul".

In primul an, se fac evident mai multe materii de legatura, care sa stea la baza desi... nu o sa le foloseasca mare parte din populatie dupa (zic aici la cele tehnice).
Daca cineva vrea sa se mute pe o alta sectie/specializare/facultate in primul an (poate realizeaza ca nu este ceea ce vrea cu adevarat), pe baza de ce sa se mute? La ce sa dea diferente? La tot ce a invatat pana acum? Asa ca unele materii sunt facute si "in partea cealalta" si nu mai este cazul de repetare sau ceva de genul asta.

Legat de finalizarea facultatii, se finalizeaza si prin examen. Eu am prezentat si licenta si am dat si examen din toate materiile facute in facultate sad.

Da, majoritatea nu o sa lucreze dupa in ceea ce a invatat acolo, hai sa zicem 60% nu o sa ii trebuiasca, asta daca nu se ocupa toate functiile si posturile la o firma.

Nu peste tot se cumpara "licente", iar multi profesori coordonatori, care isi dau interesul... intreaba, incearca sa vada ce a inteles persoana respectiva din asta, sa stie cum a terminat facultatea respectiva.
Asa ca daca cumpara o licenta, dar comisia considera ca are habar despre ce se intampla (si nimeni nu stie ca este cumparata), ma gandesc ca asta este... este liber dupa.

Cum s-ar putea rezolva aceasta problema? Ai spus cum. Cu un examen de final, care sa cuprinda cele mai importante materii. Probabil si alte metode.

Plus ca mai multi profesori, mai multe materii, mai multi ani de studii, mai multi bani thinking

Numai bine! ^_^

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca e metoda usoara de a da note, si multe facultati nu vor sa se complice. Eu de exemplu am dat si examen, si licenta, si licenta era mult mai ok. Nimanui nu ii pasa ce note ai luat cat timp is peste 5, important e sa ai skillz.

| gabicoo a răspuns:

Fără lucrare de licență nu poți fi licențiat!
winking
Licența se obține în baza unui examen dar și a unei lucrări de licență! Și asta nu e de ieri!
happy
Soluția ar fi ca toți absolvenții să creeze lucrări originale! Așa era pe vremea mea - asta a fost înaintea internetului! Eu încă mai cred că se poate!winking

Facultățile scot absolvenți pe bandă rulantă creați după următorul tipar: plătește babacu taxa - beizadeaua trece anul! La urmă face o comandă de lucrare de licență la una din firmele care gravitează în jurul facultăților și gata absolventul! Prost de bubuie dar cu licență! După care tot babacu aranjează un loc călduț pe la primărie sau pe la școală și uite așa se duce dracului și administrația publică și, mai rău, învățământul românesc!

Sper că nu vrei să te încadrezi modelului de mai sus!

| troleibuz explică (pentru gabicoo):

Multe facultati nu au examen. Nu ma incadrez.

| Werrich a răspuns:

Universitatile folosesc sisteme anti-plagiat.

| zilog a răspuns:

Termină mă cu prostiile bagă-ți mințile in cap
eu sunt de acord sa isi ia oamenii examenele pe barba lor si pe cunostintele lor
dar atunci când o să scoateti matematica din facultatile de electronica
pentru ca matematica nu este de cât tortură si umilință nici unui electronist automatist sau programator nu ii foloseste nici macar 1% din matematica facuta in facutate

hai sa stam de vorba dupa ce se renunta la toate materiile inutile
daca eu vreau sa fac mecanica de ce sa invat si franceza
fac ceva pe ea de latina de ce sa ma chinuie pe mine cu latina sau alte lucruri ce nu au legatrua cu mecanica

| troleibuz explică (pentru zilog):

Nici mie nu imi place matematica. Dar e utila. Cum poti intelege informatica daca nu ai o baza matematica?

| zilog a răspuns (pentru troleibuz):

DACĂ SUNT PROGRAMATORI PE AICI SĂ RASPUNDA SI ALTII DACA EI LA VASTA DE 14 ANI STIAU SAU NU STIAU TABLA ÎMULȚIRII
ȘI DACĂ LA VÂRSTA DE 14 ANI ERAU SAU NU ERAU ÎNSTARE SĂ FACA UN SOFT DE GESTIUNE

sau o pagina web

ca sa nu zică că sunt doar eu dus cu pluta și că mă laud!
Eu la vasta de 14 ani am scris 90 zile la un soft in QBASIC care analiza ultimile 16 extrageri de la loto si spunea și spunea ce numere si in ce ordine au fost extrase cel mai des. analizând ultimile 16 extrageri. iar softul meu avea 999 pagini a4 de scris.

Sau la vârsta de 16 ani am făcut un soft care se foloseste si in ziua de azi in magazinul bucur-obor la o firma de confecții
L-am făcut in PHP cu server de MySQL ca și bază de date
Primeste marfă în gestiune din Turcia
cămăși, costume, parfumuri, cravate, pantaloni...
Softul le generează coduri de bare!
Softul este făcut de la 0 absolut in notepad nimic nu este copiat de nicăieri

Am numerotat toate rafturile din depozit in felul următor
AA
AB
AC
AD
AX
Pe fiecare raft am până la 370 locații, de exemplu locația AH311
La capătul fiecărui raft există cutii mari gigantice numite PALEȚI în care pot fi puse obiecte mai mari de exemplu cutii de parfumuri mari sau alte obiecte mari
si pe astea le-am numerotat AH371P, AH372P, AA379P
P vinde de la palet

Acum softul meu cu ajutorul unui font care fabrica cod-uri de bare *ah372p*
Am generat coduri de bare pentru fiecare raft in parte si pentru fiecare locație ca să aibă etichete.

Acum omul introduce in computer 486 cu 33 MHz si 16 MB ram că pe ăsta am inceput softul
apoi l-am trecut pe un PENTRIUM 75 pe care mergeși în ziua de azi

ziceam că omul introduce in calculator ce rafturi are goale
Are marfa
De exemplu are cămăși la cămăși se generează un cod de bare care ține cont de Mărime culoare și compoziția chimică a materialului respectiv.
să zicem cămașă albastră din bunbac 70% cu 30% polestiren mărimea XXL
softul generează un cod de bare PRINTR-O IMPRIMANTĂ OBIȘNUITĂ nu de coduri de bare care este printat pe coală autocolantă!
M-am chinuit o grămadă să îl fac să printeze exact în pătrățelele predecupate ale colii. https://www.officedirect.ro/......ex-premium

Si printează *70a30xxl* Acum având codurile astea de bare pentru cămăsile acestea printez etichetele și lipesc pe fiecare pungă de la cămașă în parte la preluare în gestiune
Si scanez cu cititorul de coduri de bare fiecare etichetă în parte ca să fiu sigur că nu am greșit la numărătoare.
https://www.zeusservice.ro/cititor-cod-bare-laser-model-zls-1698-rs232.html
citesc fiecare etichetă
după ce am citit toate cămășile identice îl intreb pe soft la unde să le duc în depozit pe care raft
si softul îmi dă o listă cu rafturile libere, aleg un raft
iau un cărucior care și ășta este numerotat *troler1* *troler7*
Scanez legitimația omului manipulantului din depozit care și acea legitimație are cod de bare
scanez numărul troler-ului
apoi acest troller are mai multe compartimente de la 1 la 30 care se numesc slot-uri
Cam așa arată troller-urile
https://www.mmh.com/......nline3.jpg
Fiecare troler are 30 căsuțe în care se poate pune marfa ca în niste căsute poștale de fapt sunt niste cutii 30x30x30cm

Acum omul ia cămăsile respective în gestiunea lui le scanează și el la primire în gestiune ca sa fie responsabil de ele,
Ii apare pe cititorul de coduri de bare unde trebuie să transporte acele cămăși la ce locație din depozit
Motorola PocketPC ticket scanner
https://www.ebay.co.uk/......3577756746

După ce a pus marfa in troller în locația recomandată de către computer sau peste tot dacă este aceeasi marfă si nu trebuie să transporte și rujuri si parfurmuri si rimeluri si cravate si pantofi si curele

după ce a pus marfa in acel troler merge cu acest cititor mobil la locația respectivă din depozit și scanează locația din depozit
si i-se confirmă sau nu dacă acea locație este locația unde trebuie să depună marfa din troller sau din troller din anumit slot adică cutie a troller-uliui pentru că dintr-un troller poate șă ducă in diverse locații marfă diferită.
acum ia produs cu produs și pune marfa în locația respectivă.
Gata a incheiat activitatea de putaway.

Altă operațiune când dă un client comandă sau un magazin sau un alt depozit
iese ca la restaurant bonul cu coduri de bare prin care îi este cerut celui care se duce să ia marfa din rafturi
De exemplu poate să se fi strâns 30 magazine care vor marfă din toată românia
adică comenzi
Angajatului ii dă calculatorul un singur bon cu cod de bare pe el
El scanează codul și pentru responsabilizare scanează si legitimatia lui
apoi scaneaza troller-ul cu care se va duce să ia marfa din depozit.
Merge ia marfa din depozit si GUN-ul cititorul de coduri de bare din mână îi spune in ce locație trebuie să se afle marfa pe care trebuie sa o ridice PIKING
să zicem că trebuie să o ridice din locația AB23a
de unde a venit "a" pentru că sunt mai multe rafturi suprapuse adică 3 a pe pământ b mai sus c si mai sus
citește locația respectivă AB23A
gan-ul din mână îi confirmă ca la analfabeți că ese locația care trebuie
dacă a greșit de 4 ori la rând este scos un raport să fie dat afară concediat acel angajat la imprimată,
Să zicem că a găsit locația corectă
Acum gun-ul îl pune să ia câte un produs de ce câte un produs pentru că dacă angajez cumva maimute care nci măcar să numere până la 10 nu știu
Scanează 1 produs din raft îl pune în troller la locația 1
mai scanează un produs din raft îl pune in troller la locatia 21
de ce tocmai la locația 21 pentru că fiecare slot reprezintă un client final căruia va trebui să ii trimită prin FanCourier cutia respectivă și el strânge marfă pentru mai mulți clienți dintr-o singură deplasare si fiecare client are mai multe tipuri de produse
poate un client vrea un singur produs dar altii vor in medie 6 produse
Scanează scanează codul SKL al produsului adica codul de bare pe care la dat fabricatnul acelui produs sau codul pe care l-am generat noi in depozit in cazul in care fabricantul nu ii pusese cod de bare pe acel produs.
Scanează cutia aferentă din troller-ul lui ca să nu îl pună în altă cutie
pune produsul în cutia respectivă scanează din nou cutia să demonstreze că nu a fost beat sau a avut iluzii optice si că nu a pus în altă cutie
si ca să fie responsabilizat muncitorul respectiv

si tot așa
softul are grija ca să nu îl introacă niciodată pe muncitorul desepctiv de exemplu a ajuns la raftul *AI* softul are grija sa nu ii ceră cumva vreun produs din urma de la AB de exemplu
Ci mereu tot înainte spre AX

când a ajuns la AX omul a cam terminat troller-ul de umplut.
In general un troller in medie are cam 100 de produse pe el.
Asta trebuie să o facă în maxim 2 ore de muncă altfel este concediat automat
sfotul de la calculator dă e-mail la resurse umane să fie concediat acel angajat dacă a pus mai puțin de 1 produs la 2 minute.

După ce a terminat activitatea de PIKING adică de adunarea mărfii din raft
omul se așează la un computer cu 2 imprimate
1 imprimantă matricială cu coli perforate si indigo care scoate factura
facturile sunt facturi pre printate adica imprimata doar complectează câmpurile libere

si inca o imprimantă care scoate pe coli autoadezive adresa clientului final

Aici la calculator muncitorul se loghează la PAKING ca să se știe cine plătește produsele în cazul în care greșește și trimite parfumuri sau ceva in plus clienților
să se stie cine le-a impachetat in cazul in care le impachetează greșit.
și ca să fie responsabilizat să faca munca de calitate.
Are voie sa fure sparga strice 1 produs pe lună indiferent cât de scump ar fi
adica de maxim 100 euro fără să îl certe nimeni.
Dacă nu a făcut nici o greseală are cadou acel produs.
Acum aici la calculator scanează Legitimația lui pentru logare
după care scanează lista cu produse care a fost trimis să o adune din rafturi
apoi scanează căruțul troller-ul in care a adus marfa.
După care pe calculator ii apare să scaneze cutia nr 1 slotul nr 1 de pe căruț
scanează slotul nr 1
ii apare ce marfă ar trebui să aibă în slotul nr 1
după care ia un produs la întâmplare din acel slot îl scanează
ii trece in partea dreaptă a ecranului
si tot asa până când nu mai rămâne nici un produs in partea stângă a ecranului
după care trece la pasul următor primtează factura
in timpul in care se printează factura de maxim 1 minut
angajatul respectiv trebuie sa facă cutia de carton si să împacheteze fiecare obiect in pungă dinaia cu bule babel dacă zic bine
mai ales obiectele fragile, apoi trebuie să le aseze intr-o cutie cât mai mică să nu facă risipă că alt fel va fi penalizat.
Imprimata matricială a terminat de scos factura
ia factura o impăturește frumos la mare artă și o pune deasupra produselor in cutie
inchide cutia fără să fie bombată. isi asumă răspunderea că nu se dezlipește scociul.
apoi lipeșțe pe cutie adresa omului scoasă la imprimantă cu hârtie dublu adezivă
și gata asta e tot ce știe să facă softul pe care l-am făcut eu personal la vârsta de 16 ani
fară să știu tabla imulțirii si durându-mă în cot de toată matematica de pe planeta acesta

| troleibuz explică (pentru zilog):

Prietenul meu cel mai bun la 14 ani facea programe. Dar era si olimpic la matematica si a luat 10 la bac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zilog):

Foarte misto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La facultatea mea se da examen din foarte multe materii. Doar anul acesta nu s-a mai tinut examenul din cauza pandemiei. 250 de itemi erau. Nota se aduna cu cea de la licenta, apoi se facea media celor doua.
Sincer nu este o idee stralucita sa dai un singur examen scris/grila pentru absolvirea facultatii. Daca e sinteza, atunci intervine subiectivitatea profesorului. Daca e de tip grila atunci itemii pot fi prea grei sau diferiti de ceea ce s-a studiat. Cartea mea de licenta avea in jur de 1000 de pagini pentru examen. Cine crezi ca poate retine atatea informatii? Poate unii au invatat doar anumite parti si au luat 10, iar altii care invatat tot au luat 6. Acum depinde de fiecare cat poate memora, de logica sau intuitie. Plus ca sunt anumiti factori care pot influenta starea de sanatate a studentului in ziua examenului. De exemplu oamenii anxiosi pot intra in panica si au blocaje emotionale, cognitive.
Este bun si examenul dupa terminarea facultatii, dar trebuie sa fie luata in considerare si licenta. Pentru ea muncesti un an sau cateva saptamani/luni. Cei care cumpara lucrarile se mint pe ei insisi.
Nu stiu de alte facultati, dar la facultatea mea coordonatorii se interesau de ceea ce scriam si fiecare avea un anumit stil.
Cineva care vrea sa triseze cu adevarat, o va face indiferent de situatie. Licenta ar trebui sa fie scrisa cu drag. Eu cand ma uit la lucrarea mea de licenta ma simt multumita de mine insami. Am pornit pe un drum si am putut realiza un studiu amplu cu ajutorul a ceea ce am invatat in facultate.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Ce facultate ai facut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

De psihologie

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Ti se pare o facultate grea? E mult de tocit? Se poate lucra in paralel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Este o facultate grea, insa foarte frumoasa. Trebuie sa inveti istoria psihologiei, statistica, neuropsihologie si multe alte materii interesante. Sunt numeroase clasificari, modele experimentale, stadii, concepte de retinut. Sunt foarte multi autori care au propriile teorii si orientari. Trebuie sa intelegi cum se construieste un test psihologic, ce caracteristici are, cum se interpreteaza si scoreaza rezultatele. Cei care memoreaza mai mult mecanic pot avea succes la examene, insa la proiecte pot intampina probleme deoarece multe din ele se bazeaza pe ceea ce ai invatat anterior.
Daca ai un orar bun, da, poti lucra. Mai ales ca exista posibilitatea sa mergi la alte grupe daca nu ajungi la a ta. In general profesorii de la facultate sunt si psihologi. Multi sunt empatici si pot intelege partea cu prezentele.