| Betty18 a întrebat:

Funda.Bine crescut sau binecrescut e corect? - pe net am gasit ambele forme, nu sunt sigura.Sau sunt ambele corecte?
Dintotdeauna sau din totdeauna? Cred ca e legat e corect thinking

Răspuns Câştigător
| georgetzop a răspuns:

Binecrescut si dintotdeauna e corect

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sînt corecte ambele forme.
Depinde de context.
Se folosește forma „bine crescut" atunci cînd se face referire la înălți mea cuiva.
Sau atunci cînd se vorbește despre dospirea aluatului.
Ex.
Cînd consideri că e de ajuns de bine crescut poți să-l scoți din albie.
Se scrie „binecrescut" atunci cînd e vorba de cît de bine este de educat un tînăr, un om.

| adriangabor92 a răspuns:

Bine-crescut

| ShdDidutz a răspuns:

Binecrescut si dintotdeauna sunt corecte.

| Flavia27 a răspuns:

E corect binecrescut si dintotdeauna. Sunt formate prin compunere prin alaturare fara cratima( lectie care se invata in clasa a 6-a). Sper ca ti-am fost de ajutor!