| AuRevoirSimone a întrebat:

Funda! Ce reprezinta "moira" pentru grecii antici?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moirele la grecii antici erau zeițe care călăuzeau destinele omenești. Puterea lor era implacabilă și mai presus de voința zeilor. Moirele, născute din unirea lui Zeus cu Themis, erau trei la număr: Atropos, Clothos și Lachesis, supranumite "torcătoarele", deoarece una torcea, alta depăna, iar cea de-a treia curma firul vieții muritorilor. În mitologia romană ele purtau numele de Parce. Clothos era cea mai tânără dintre Moire. Aceasta torcea firul vieții din fusul său pentru a face o ființă să existe. Conform lui Hesiod, ea și surorile ei Lachesis și Atropos sunt fiicele lui Nyx. Lachesis este a doua Moiră, era cea care decidea durata vieții fiecărei ființe, măsurând-o printr-un fir tras din fusul ei și alegându-i totodata destinul, prin lungimea firului. Legendele o prezintă lângă surorile sale în trei zile de la nașterea unui copil pentru a-i stabili soarta. Tot ea instruiește sufletele care sunt pe cale să își aleagă noua viață, le dă daruri și le prezintă viața care o pot alege, cea de om sau de animal. Atropos este cea mai în vârstă dintre cele trei Moire. Acțiunea ei de distrugere constă în tăierea firului vieții unui om, care era țesut de Clothos și măsurat de Lachesis. Ea stabilea și felul în care moare omul.

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Http://www.scribd.com/doc/2178570/E-R-Dodds-Grecii-si-irationalul
aici gasesti informatiile pentru intrebarea ta iar in zu de astazi
Moira este un oraș în Grecia în Prefectura Ahaia

| Andreea50 a răspuns:

Moira la greci este echivalentul destinului. Ceva hotarat de dinainte si care nu poate fi schimbat / impiedicat sub nici o forma.

| CarmenR a răspuns:

Soarta sau destinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moirele la grecii antici erau zeițe care călăuzeau destinele omenești.