| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA!

Cine stie ce sunt formulele si ecuatiile chimice [ sau mai degraba cum se scriu sau ce reprezinta ]?

Imi trebuie urgent.

Răspuns Câştigător
| Smiiiile a răspuns:

Formula chimica este scrierea prescurata a unei substante cu ajutorul simbolurilor ce indica numele substantei si a indicilor aflati pe baza valentelor, ce indica numarul de atomi.

2 răspunsuri:
| Smiiiile a răspuns:

Ecuatia chimica este scrierea prescurtata a unei reactii chimice cu ajutorul formulelor si al coeficientilor care arata natura si numarul moleculelor din fiecare substanta implicata in reactie.
Din reactanti(substantele care interactioneaza ) rezulta produsii de reactie( substantele nou-formate).

| Smiiiile a răspuns:

Fundita puppy dog eyes?