| AnaAmalia31 a întrebat:

FUNDA! Expicati-mi si mie mai bine cum e cu fonetica! Dati-mi niste definitii!

3 răspunsuri:
| YayuK a răspuns:

Fonetica se ocupa cu studiul sunetelor. Adica tot ce tine de sunete, accent (cum cade accentul pe cuvinte),diftong, triftong, hiat etc

| zlatyZ a răspuns:

Totalitate a sunetelor dintr-o limbă și particularitățile lor acustice și articulatorii; structura sonoră a unei limbi.Adica sunetele dintr-o limba. funda? big grin

| shuberek a răspuns:

Fonetica este stiinta care se ocupa cu studiul sunetelor dintr-o limba