| Wyorel a întrebat:

Care sunt personajele din "Enigma Otiliei" si ce este fiecare in opera?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| maria6 a răspuns:

Costache Giurgiuveanu este batranul avar, tatal vitreg al Otiliei Marculescu. Felix e nepotul lui Costache si student la Medicina. Sora lui costache e Aglae Tulea, care are doua fete (Aurica si Olimpia) si un baiat (Titi). Sotul batranei Aglae este Simion Tulea. Pascalopol e mosierul care viziteaza casa lui Costache si e atras de Otilia, desia ea e mult mai tananara decat el. Stanica Ratiu e avocatul fara procese, sotul Olimpiei.