| WoKy a întrebat:

Funtia exponentiala poate avea valori si in partea negativa a axei oY?
Ca am un exercitiu, si am o valoare de -27 in partea negativa, iar din ce am facut prin clasa, doar in partea pozitiva a respectivei axe are domeniu de desfasurare. E gresit exercitiul, sau nu se ia in calcul acea dimensiune?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Functia exponential nu poate fi decat pozitiva, indiferent de valorile pe care le ia variabila x. Vezi bine definitia acestei functii si cele doua variante de grafic.

| WoKy explică (pentru neutrino):

Ceea ce mi-a dat el aici, seamana mai degraba cu functia putere, stii tu, cand 0

1 răspuns: