| anonim_4396 a întrebat:

Habar n-am daca am pus la categoria corecta... Salut TPU! As vrea sa merg in liceul economic si sunt curios e urmatoarele : Care e mai bun dintre profilele : Economie, Comert, Turism si alimentatie. Ce meserii poti urma din fiecare si care sunt oarecum banoase. Din cate stiu eu contabilitatea e cea mai urmata, dar pe mine nu ma prea incanta, de aceea vreau sa stiu ce se face la comert si turism si alimentatie, pentru ca la economie banuiesc ca contabilitate. Oricum, e sunt destul de bun la matematica. Din cate stiu eu se axeaza pe matematica economicul. In orice caz, Raspundeti-mi voi la intrebari. Multumesc anticipat. Dau funda celui mai bun raspuns. Va rog, nu raspundeti daca raspunsul vostru nu are treaba cu intrebarea. Daca e vreo eroare gramaticala e din cauza ca am scris repede si nu am mai corectat. Multumesc din nou.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru „Princess004".
Domnișoară, dacă vei ajunge să lucrezi într-un hotel, să știi și matale, de pe acum, că pluralul de la „hotel" este „hoteluri".
Așa nu vei ajunge niciodată să lucrezi la recepția hotelului. Sau poate să devii manager. Vei rămîne cameristă viața întreagă. Sau doar femeie de serviciu.
De ce „trebuii" în loc „trebui"?
Ai grijă cu acele angajări pe perioada de vară. Nu se dau chiar așa pe ochi frumoși!
În rest...să ai sănătate!

| princess004 a răspuns:

Eu sunt pe profilul turism si alimentatie. Dar din clasa a 10a, va trebuii sa alegi intre turism si alimentatie. Eu am ales turism si nu imi pare rau. Materiile sunt super usoare, faci mai mult module ( servicii hoteliere, calitatea serviciilor hoteliere, gestiune economica) astea sunt cateva module (materii). In clasa 9 se face parca 2 sapsaptamani de practica insa se ia doar notite iar din clasa a 10a se face practica 3 saptamani la hotele. Liceul de unde sunt eu ii implicat intr-un proiect "eramus+" in care se selecteaza 18 elevi pentru a face 3 saptamani de practica in Portugalia respectiv Lisabona. Transportul, cazarea, mancarea fiind asigurata de stat. Nu stiu daca acest proiect este valabil la toate liceele cu profil de turism. Ma poti intreba in privat daca mai ai ceva intrebari/nelamuriri.

| ZippiAndrei a răspuns (pentru princess004):

Cred ca Turism si alimentatie o sa aleg si eu. Si din cate stiu eu cam toate liceele(economice/tehnice) au proiecte cu tot felul de tari. Apropo, daca nu sunt indiscret, poti sa-mi spui cu ce medie ai intrat?

| princess004 a răspuns:

La hotelele care faci proctica in clasa a10a, daca personalul de acolo este multumit de tine, exista posibilitatea sa te angajeze pe timp de vara, bineînțeles daca si tu vrei astalaughing)

| princess004 a răspuns:

8,41 parca insa cea mai mica medie cu care se putea intra era 7, 15. Eu am intrat acum 2 ani insa mediile de intrare se cam schimba de la an la an dar poate cu cateva sutimi doar.

| ithunder a răspuns:

Din economia faci destul de mulţi bani, având în vedere că trebuie să ai medii foarte mari, comerţul este unul dintre cele mai slabe profile din care nu poţi face nimic (mă refer la bani), turismul - îţi trebuie o foarte mare cunoaştere a locului respectiv (faci ceva bani şi din asta), iar la alimentaţie, nu ştiu ce să spun. oricum, cel mai bun profil este Economia.

| ZippiAndrei a răspuns (pentru ithunder):

Si ce meserii pot urma dupa economie?

| ithunder a răspuns (pentru ZippiAndrei):

- confecţioner îmbrăcăminte

- agent de securitate

- şofer -273

- mecanic utilaje

- operator
- lăcătuş mecanic

- zidar

- inginerii

- economiştii

- consilierii de vânzări

- consilierii financiari

- asistenţii de PR

- contabilii