| Alka25 a întrebat:

Hai TPU, la liceul militar din Campul Lung poti veni cu telefon /laptop, etc? Sunt a saptea si chiar m-ar ajuta niste recenzii, de exemplu cum a fost, merita sa mergi la un liceu militar?

Răspuns Câştigător
| anamariamaluma a răspuns:

Vad o gramada de raspunsuri care mai mult te descurajeaza. BINEINTELES CA MERITA SA MERGI LA LICEUL MILITAR! Liceul militar e cea mai buna alegere pentru tine si pentru viitorul tau, dupa terminarea orelor de curs ai 2 ore libere, dupa care in sala de curs va strangeti toti colegii, va faceti temele impreuna, cu ajutorul eleviilor mai mari, si al profesorilor. Liceul militar te formeaza ca om, viata la cămin este super ok, la inceput iti este greu, dar pe parcurs o sa iti placa foarte mult, chiar daca nu ai familia alături. Bineinteleg ca ai voie cu telefon, laptop, tableta etc, nu iti este interzis, nu este ca la inchisoare acolo. Ai libertate, dar si un colectiv minunat. Colegii sunt de 1000 de ori mai ok decat cei dintr-un liceu civil. Parerea mea este ca e timpul sa iesi la alergat, sa faci exercitii daca vrei sa dai acolo, crede-ma ca nu o sa regreti. Este timpul perfect pentru a te apuca sa te pregatesti de probe.

| Alka25 explică (pentru anamariamaluma):

Multumesc,dar sti in ce consta mai exact proba sportiva si ce pshiologica?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a-ti face o impresie proprie, iti este suficient sa citesti regulamentul unuia dintre colegiile militare incepand cu articolul 122(absentele elevilor). La articolul 153 vei gasi ce anume este interzis elevilor : http://www.colmil-mv.ro/subiecte/ROF%202017.pdf

| Alka25 explică (pentru alessia5158):

Mersi mult, dar acolo scrie ca nu am voie cu telefoanele in timpul orei, in pauza sau in camera pot sa folosesc telefonul?

| alessia5158 a răspuns (pentru Alka25):

Nu cred ca sunt atat de incuiati incat sa nu permita folosirea telefonului in pauze sau in camera!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E liceu, nu pușcărie. Eu zic că nu merită, n-ai niciun avantaj, doar un program mult mai strict.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, cred ca merita foarte mult mai ales daca ai inclinatie, esti atletic si esti ordinat
Totusi l-a treaba cu telefonul si laptop-ul sigur ca te lasa, atata timp cat le folosesti fara a deranja regulsmentul lor interior.
Bafta?

| valentina2392 a răspuns:

Nu merita sa mergi! Nu te ajuta cu nimic, nici in civilie si nici daca continui la ei. Nu ai un punct in plus daca termini liceul la eii si vrei sa dai mai departe. Esti tratat la fel ca si ceiilalti din afara.
la mana, nu poti merge cu telefon, laptop sau eu mai stiu ce tehnologie in Unitatea militara de invatamant, doar daca treci pe la Informatii ca sa-ti puna numar de inregistrare, dar asta inseamna ca-l lasi acolo pana termini scoala, nu-l mai scoti afara.
Cu telefonul mai merge, nu prea fac figuri, dar depinde ce Comandant, inloctiitor, sef de invatamant nimeresti! Daca is niste scarbe, o sa ai viata grea happy
Apoi mai depinde si de elevi, ca o sa fiti incadrati pe grupe cu comandant de pluton! Si o sa fie iar un futai mic pentru ca fiecare vrea sa se evidentieze cu cate ceva! Acasa mergi doar daca iti faci treaba bine si nu superi pe nimeni!

| Haipahdvhdcvjj a răspuns:

Buna! presupun că acum ești a8a. Mai vrei să mai dai la liceul militar din Cîmpulung? Și eu vreau să dau la acelasi liceu și nu mi-ar strica să cunosc pe cineva care vrea să dea acolohee hee)

| anonim1232123 a răspuns:

Salut. Am un var care a fost la Breaza. A stat la camin. Merita sa te duci acolo doar daca stii ca ai control asupra ta sau daca esti foarte silitor. Var'miu si-a facut de cap cu party-uri peste party-uri, dar a si invatat cand a stiut ca trebuie sa invete(cand era la limita de corijenta laughing ). Daca stii ca te descurci la camin si poti invata, merita!

| Dianaa555 a răspuns:

De ex daca dai la medicina militara cei care au fost la liceul militar la proba sportiva au timp mai mult si exercitii mai putine decat cei care vin de la licee normale.