| simplu0 a întrebat:

Heeei..vin si eu cu o intrebare... Daca sunt la liceu teoretic si sunt la mate info si vreau sa ma transfer la un liceu economic..cum ar fi economic 2 din Iasi(eu sunt din Iasi). Platesc vreo taxa de inscriere. tinand cont ca trec intra 11-a de la anul cand vreau sa ma transfer. Sau la un liceu tehnologic, Petru Poni cum ar fi acelasi lucru. Va rog chiar am nevoie de raspuns. Dau fundapuppy dog eyes

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se plateste nici o taxa. Trebuie doar sa-ti fie aprobat transferul de CA al liceului unde vrei sa mergi si sa dai eventuale diferente.

| simplu0 explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna CA?big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru simplu0):

Consiliul de Administratie, fiecare scoala are unul si acesta aproba transferurile.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu ştiu de ce vrei să te transferi având în vedere că eşti la un liceu teoretic, ceea ce e foarte bine. Eu zic să te mai gândeşti. Altfel eşti privit când spui că ai terminat un liceu teoretic decât unul tehnic. Ca să-ţi răspund totuşi la întrebare, nu, nu trebuie să plăteşti niciun ban având în vedere că mergi la un liceu mai "slăbuţ". De plătit, se plăteşte atunci când eşti la tehnic sau industrial şi vrei să mergi la teoretic.

Toate cele bune!

| simplu0 explică (pentru Hydrangeaceae):

Vreau sa ma transfer din cauza colegilor...nu ma inteleg deloc cu ei..si ca au inceput sa comenteze anumite persoane rau despre mine si din cauza ca eu nu ma pricep deloc la informatica, eu am dat mai mult la matematica, si voiam sa stiu daca se plateste daca ma transfer la liceu economic sau tehnologic. Multumesc :3

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru simplu0):

Chiar te interesează atât de mult colectivul? Crezi că în altă parte îţi va fi mai bine? Dacă Doamne fereşte se întâmplă să fie mai rău? Şi eu m-am transferat în clasa a-X-a la alt liceu fiindcă cel la care eram, era prea departe de casă. Şi mă gândeam că totul va fi numai lapte şi miere. Ei bine, nu, nu a fost deloc aşa. La început nimeni nu mă băga în seama, prieteniile erau deja formate, toţi se cunoşteau şi foarte greu m-am integrat în colectivul lor. Când un grup e format şi vine cineva nou îl privesc precum un intrus. S-ar putea să te simţi incomod... Dacă nu îţi place informatica, mergi tot în liceul tău dar la un profil filologie sau ştiinţe sociale.

| simplu0 explică (pentru Hydrangeaceae):

Mda.poate.a da..si mai este si distanta..adica eu am gasit un liceu.l-am scris in intrebare..si am niste prieteni pe acolo..adica eu ma cunosc cu lumea big grin..si numai sper sa ma lase mama :3