| AaaMoods a întrebat:

Hei all! Deci este ceva care chiar nu am inteles deloc!
Cum scazi sau aduni numerele de gen 0,(727727)
Dk vreti sa ma ajutati explicati-mi pas cu pas cum se face acest exemplu!:
Primul de la care inteleg are FUNDA+VOT!
Mz anticipat
ex: 1-0,(727727)=

Răspuns Câştigător
| axe95 a răspuns:

Transformi 0, (727727) in fractie numarul din paranteza supra atatea cifre "9" cate numere sunt in paranteza; daca este mixta gen 0, 1(9) atunci este 19/90 in cazul pe care l-ai ales tu este periodica simpla deci este asa: 727727/999999 si apoi scazi din 1, funda? big grin

2 răspunsuri:
| IlyncaFio a răspuns:

____________

| cinenuvedenustie a răspuns:

Deci 1,000000-0,727727=0,272273.

Acum sa-ti explic si de ce sau cum am facut: imprumutam cate o unitate incepand de la penultimul 0 inclusiv de la 1 si avem:

7 din 0?(nu se poate) atunci imprumutam o unitate de la penultimul 0(nici de la ala nu avem cum lua si luam de la urmatorul pana ajungem la 1 si rezulta:7 din 10=3.

apoi de la penultimul 0 am luat o unitate si a ramas 9 in locul lui, deci: 2 din 9=7.

apoi 7 din 9=2.(al doilea 7 de la coada).

apoi 7 din 9=2.(al treilea 7 de la coada).

apoi 2 din 9=7.

apoi 7 din 9=2.(primul sapte).

unitatea imprumutata am luat-o de la 1 deci in locul lui a ramas 0, si avem: 0-0=0.

Sper ca ai inteles, ca ti-am dat "mura-n gura" cum s-ar zice! deci FUNDA?! big grin tongue