| Anaa939839393 a întrebat:

Hei! Am o nelamurire. Urmeaza ca un prieten sa dea la liceu si m-a intrebat de ce profilul servicii este impartit "in doua". Pe acea brosura apare profil servicii cod specializare XYZ, dar sub el apare o clasa Tehnician in activitati economice si o clasa de tehnician in administratie. Ideea e ca ambele sunt in acelasi cod. Nu inteleg, cum se va face departajarea? Adica copilul o sa stie ca este servicii dar nu stie daca economic sau administratie? Sau cum?

6 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Sunt două clase și poate alege una dintre ele.

| Anaa939839393 explică (pentru Cksihja):

Le alege el? Sau il repartizeaza direct

| Cksihja a răspuns (pentru Anaa939839393):

Dacă este repartizat la liceul respectiv poate alege la înscriere dintre două clase.

| comanantonio17 a răspuns:

Nu cred că ți-a explicat bine, sau este o eroare de tipărire a broșurii, cereți alta, dar dacă este adevărat se face o singura clasă, dar cu două specializări, se numește clasă mozaic, 12 vor fi "Tehnician în activități economice" și 12 vor fi ", Tehnician în administrație".

| Anaa939839393 explică (pentru comanantonio17):

Brosura este tiparita bine. Iar ca numar de clase scrie 1 clasa tehnician in activitati eco 28 elevi; 1 clasa tehn in adm 28 elevi. Total servicii 2 clase. Doar ca ambele is pe acelasi cod. Mi se pare ciudat

| bishsmahs a răspuns:

Eu am terminat economic anul asta, am fost tehnician in activitati economice, dar nu am avut cum sa aleg, au fost 3 clase cu acelasi cod si specializari diferite, specializarile nu prea conteaza, ai aceleasi materii, aceeasi profesori, dai bacul la aceleasi materii, iar atestatul e la fel, deci nu prea conteaza ce specializare esti