| Adda1999 a întrebat:

Hei.Am o problema la geometrie,nu vreau rezolvarea, doar un mod de a rezolva problema:In trapezul ABCD cu bazele AB=20 cm si CD=10 cm, diagonalele sunt AC=21cm si BD=12 cm.Aflato lungimile segmentelor OB,OA,OC,OD, O fiind punctul de intersectie al diagonalelor. Funda happy

Răspuns Câştigător
| BIOMAN a răspuns:

Este o problema de clasa a 7a si merge cu teorema lui Thales
Adica intr-un trigunghi o paralela dusa la una dintre laturi determina segmetnte proportionale

2 răspunsuri:
| Alexandra_Alee_1997_lsoZ a răspuns:

Ce clasa esti? Ca sa stiu daca o poti rezolva intr-un anumit mod.