| cutbear1 a întrebat:

Hei. am revenit cu o nouă întrebare. știți cum se zice "mai bine spui unui străin decât unui prieten ". Am avut o relație de aproape 5 ani de zile. și ne-am despărțit acum 1 an și o lună și eu nu reușesc să merg mai departe. Încă mă doare și mă interesează mereu ce face, cu cine e, dacă e cu cineva. Încerc să vorbesc cu mama mea dar ea nu înțelege foarte bine ce e în sufletul meu. În anul ăsta cat am fost despărțiți ne-am mai văzut, am mai vorbit dar acum nu mai ținem legătura. mi-am propus să trec peste dar nu reușesc, mă doare în continuare și fără să vreau îmi vin gânduri cu el în minte iar dacă aflu ceva despre el mă cutremură. vreau să fiu puternică, atunci când cineva îmi spune ceva despre el să zic "eh, nu-mi pasa" și să simt asta. atât de greu îmi e să mă refac? De ce încă doare cam ca la început?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

A fost o relație destul de lunga.
Ai creat un atasament nu tocmai sanatos fata de el
De obicei in urma unei rani de abandon se intampla agatarea aceasta de o persoana care pare pansamentul perfect, insa de cele mai multe ori nu este.
Si faptul ca v ati mai vazut nu fost de ajutor in procesul de refacere dupa despartire.
Nu doare ca la inceput, tu doresti asta, un fel de autosabotaj.
Fie si durere, tot mai bine decat nimic, cam asta se intampla.
Nu avem nevoie de absolut nimeni sa fim intregi si bine cu noi insine.
Pentru ca interiorul doar noi il controlam, nimeni din exterior nu deține butonul.
Cel mult te poate face pe tine sa apesi butoane aiurea, dar de tine depinde in final
Alegerea iti apartine. Constientizarea ca esti singura responsabila pentru ceea ce simti iti va aduce un mare serviciu.
Vrei sa te simti bine, cauta motive pentru asta.
Vrei sa suferi, ok, din nou poti gasi en motive si pentru asta.
Dar sa fii asumata ca la ora respectiva este alegerea ta sa suferi.
Plangi, te descarci, ingenunchezi, te dai cu capul de podea, te linistesti si mergi mai departe.
Nu lasi suferința sa fie stilul tau de viata. Oamenii vin si pleaca, noi ramanem pe loc si de ce ne ar destabiliza vreo venire sau plecare.
Nicidecum, este alegerea fiecaruia unde doreste sa fie.
Si alegerea ta cum te raportezi la alegerile altora.
Adica, ok, drum bun.
Si te eliberezi de angoasa abandonului si pornesti un nou drum.
Pe acest drum posibil sa intalnesti un alt suflet care sa te merite.
Drum cu lumina iti doresc in noua ta calatorie.
Seara linistita,

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei putea merge mai departe, cand vei intelege adevarul si nu vei mai face o obsesie din trecut.
Incearca sa nu te mai gandesti deloc la ce a fost in trecut ca ala este demult apus si nu se mai poate schimba.
Evita cu orice pret sa te mai intersezi de "fostul" si strege-l de peste tot unde ii poti vedea numele sau vreun contact.

Traiesti-ti prezentul si fa-ti planuri de viitor, evitand sa repeti greselile din trecut.
Iesi afara, bucura-te de soare, de caldura, de vara si concediu, cauta-ti prietenele, pleaca in vacanta, fa ceva ce nu ai mai facut demult sa-ti ocupi tot timpul liber si inutil ca sa nu te mai gandesti la o relatie nefericita din trecut. Spun nefericita pentru ca de era fericita insemna ca sunteti inca impreuna, deci trebuie sa uiti trecutul, cu orice pret ca sa poti sa-ti traiesti viata prezenta.

Te doare fiindca esti incapatanata si orice ai face nu vrei sa intelegi si sa accepti realitatea, facand o obsesie din ceva ce NU merita!

| Furnicuta000 a răspuns:

E normal sa doara dar cred ca exista un singur raspuns: timpul le rezolva pe toate. O sa vezi ca pe masura ce trece timpul si iti faci alta relatie o sa te gandesti din ce in ce mai putin la el
Nu pot sa iti garantez ca o sa uiti de tot, asa e viata, cu sentimente, tot felul de sentimente. Mai ales daca a fost prima ta iubire...
Eu am avut un iubit, acum 10 ani ne-am cunoscut, am stat vreo 3 ani impreuna si apoi ne-am despartit. Nu a fost o despartire urata, nu a facut nimeni nimic celuilalt, pur si simplu ne-am racit. Chiar si acum dupa multi ani inca ma mai uit sa vad ce a mai postat pe Facebook, am plans cand am vazut o filmare de la nunta lui cu dansul mirilor. Daca ar fi fost singur acum nu as mai fi fost intr-o relatie cu el dar asta nu ma impiedica sa nu mai simt regretul, nu stiu de ce, sau pur si simplu mi-e greu sa il vad fericit cu alta fata