| evol03 a întrebat:

Hei! Aș vrea să îmi spuneți cum este primul an de facultate din punct de vedere al examenelor.
Mai sunt și alte examene în timpul anului în afara de sesiune?
Cum vi s-a părut primul an?( din experiența voastră câteva sfaturi care o să mă ajute pe viitor ).
Vreau seriozitate maximă, de asemnea acord FUNDA!

Răspuns Câştigător
| eleny1818 a răspuns:

Buna, dupa parerea mea, in comparatie cu liceul, primul an de facultate este super lejer. Tot ce trebuie sa faci ca sa treci usor de prima sesiune este sa mergi la toate cursurile, sa notezi tot ceea ce spune profesorul ca e important iar un lucru foarte util ar fi ca la fiecare final de saptamana sa citesti de 2-3 ori ceea ce ai acumulat in timpul saptamanii. Asta iti va fi foarte util pentru sesiune, atunci doar ce o sa mai repeti si o sa iti fie usor. Examene surpriza si teste ca la scoala nu o sa mai fie, eventual partiale(examene din jumatate de materie sau dintr-o anumita parte) ar putea sa existe dar de multe ori nu sunt obligatorii(in functie de profesor) si acestea sunt fixate impreuna cu studentii, deci nu sunt surpriza. Partialul ar putea sa fie un mod de a usura invatatul pentru student, sa nu se acumuleze atata informatie de invatat in sesiune. Dar sunt si multi profesori care dau partial iar daca te prezinti atunci, la examenul propriu zis o sa dai doar restul din materie care nu a fost inclusa la partial sau daca nu te prezinti, dai la examen in sesiune din toata materia.

Ideea e ca la facultate nu e atat stres ca la liceu(parerea mea). Sti ca acolo ai 7 examene(sa spunem... sau cate materii ai), sunt fixate si ai timp sa te pregatesti pentru ele. Un sfat care la mine a dat roade este acela ca inainte de sesiune, sa iti faci un program pe zile in functie de examene. Sa scrii de fiecare data la curs data in care te afli in coltul paginii si sa numerotezi paginile, cand o sa se apropie sesiunea in fiecare zi iti poti imparti astfel dupa data cursurile pe care le inveti in ziua respectiva. Aloca cel putin 2-3 zile inainte de fiecare examen pentru pregatire. Un alt lucru important e sa fii la curent sau in relatii bune cu sefa/seful clasei, astfel incat atunci cand profesorii trimit suportul de curs pe mail sefilor sa fii printre primii care il primeste. Suporturile de curs in pdf sau pp sunt extrem de utile, eu atunci cand nu apucam sa scriu ceea ce dicta profesorul dupa ce primeam suportul, citeam tot si conspectam eu materia, lucru care te ajuta foarte mult la reimprospatarea informatiilor si la aflarea unora pe care profesorul poate a uitat sa le mentioneze.

Primul an de facultate e lejer fata de liceu, ai nevoie doar de organizare si sa nu lasi stresul "imprastiat" de cei din jur sa ajunga la tine, indicat ar fi ca inainte de examene cand astepti sa intri in sala sa nu stai langa colegele stresate, trebuie sa mergi sigura pe tine iar partea cea mai buna e ca in cazul in care nu iei examenul din prima sau iei o nota care nu iti place, ai sansa(dupa ce ai vazut cum se procedeaza si ce asteptari are profesorul) sa depui cerere de marire si sa il mai dai odata gratis.

Din experienta mea primul an de facultate a fost usurel atata timp cat nu am stat cu persoane negative si nesigure pe ele. E bine sa fii prietenoasa cu toti colegii, sa va ajutati cu xerox la cursuri si lucruri de genul pentru ca ati iesit din liceu, nu mai exista batalia pe medii mari, aici o sa vezi ca te multumesti cu orice atata timp cat ai toate examenele luate si ramai la buget.

Succes!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la profesor la profesor... unii mai dau ceea ce se numesc partiale si in timpul anului lucru care ii mai ajuta uneori si pe studenti ca ai mai putina materie in sesiune.

Lega de prima sesiune o sa fie coplesitoare. Ai sa simti ca ai de invatat intr-o saptamana mai multa materie decat ai invatat in 4 ani de liceu pentru bac. Si uneori chiar asa e. O sa fii speriat si dezamagit daca nu iese totul cum vrei... dar lucrurile se schimba pe parcurs. In anul II deja o sa te apuce rasul cand ai o restanta...

| Caro34 a răspuns:

Referitor la intrebarea ta depinde ce specializare alegi si de la care Universitate fiindca nu peste tot e la fel. Ceea ce a fost la mine in primul an a fost o nebunie: orar de dimineata pana seara, uneori fara pauze, diferite partiale la care ori erai notat ori punctat si, la nu stiu cate puncte, se facea o medie si aceea era trecuta in catalog. In sesiune aveam si 20 examene + colocvii! In anul al II-lea cam la fel insa din anul al III-lea au fost doar 15 examene + colocvii, iar anul al IV-lea doar 12 insa trebuia sa-ti faci lucrarea de licenta care nu era usoara, mai ales ca aveai niste titluri despre care nici macar materiale nu gaseai sa poti scrie ceva insa totul a trecut! Am avut profi super si profi mai putin super insa ma bucur ca i-am intalnit pe toti fiindca de la fiecare am invatat ceva, chiar daca cate unul era tare ciudat! Sa nu ma intrebi daca aveam timp de chefuri si iesiri prin oras ca nu prea! Mereu aveam ceva de facut, apoi am locuit putin timp intr-un internat de fete, 20 in camera, de diferite nationalitati, uneori trebuia sa vorbim in engleza fiindca refuzau sa vb lb. romana, apoi m-am mutat in chirie - acolo a fost tare aiurea ca eram urmarita de proprietara si imi manca mancarea sau imi folosea prosoapele, apoi m-am mutat in chirie si acolo a fost mai bine, pana mi-am cumparat apartamentul meu si am abandonat terenul "minat"! Nu ma pot plange fiindca am avut bursa, am ajutat multi oameni, am intalnit oameni minunati, am invatat o multime de lucruri pentru viata, am fost foarte: iubita, apreciata, indragita - ma cunosteam cu toti si asa am fost ca acasa in Universitate. Posibil ca nu la toti a fost la fel insa specializarea mea a fost speciala din toate punctele de vedere. Ti-am descris putin mai amplu totul ca sa ai o idee si sa nu te dai batuta, daca primul an va fi mai greu fiindca pe urma totul se mai usureaza. Numai bine!

| suntserios a răspuns (pentru Caro34):

20 examene in sesiune? Faceai 4 facultati odata?

Răspuns utilizator avertizat