| Marius19980 a întrebat:

Hei, ce înseamna "admis la taxă" la facultate? Adică dacă nu iei peste 5 la admitere sau cum? Mă interesează pentru UniBuc (Mate-Info) și Politehnica (Automatică)?
Sunt șanse mult mai mari să intru la taxă decât la buget?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Trebuie sa verifici pe site dupa ce medie se considera ca ai intrat la taxa. Locurile de la buget sunt subventionate de la stat (alocate pentru un numar fix de studenti), pe cand la taxa ai de platit zeci de milioane anual(tot pe site ar trebui sa gasesti).Nu stim ce sanse ai sa intri la taxa sau la buget.Cauta sa vezi cum se calculeaza media de admitere (unde? tot pe site, evident).

Succes.

| Frank51 a răspuns:

Înseamnă că ai intrat la facultate și trebuie să o plătești.

| Kozi a răspuns:

Nu stim ce sanse ai. Dar "admis la taxa" inseamna ca ai fost admis dupa locurile si mediile de la buget. Ultima medie la taxa poate fi oricare (descrescator) intre 9, 99 si 5, 00 (sau 6 la unele facultati).
Nu se poate intra cu medie sub 5 ca la liceu.