| ela_5640 a întrebat:

Hei. Dau fundita!
Doua corpuri au masele m1=5kg, m2=10kg, si sunt legate intre ele printr-un fir trecut peste un scripete.Caruciorul deplasandu-se cu o acceleratie a=0, 5m/s si cunoscandu-se coeficientul de frecare dintre corp si carucior miu=0, 2, sa se calculeye acceleratia a1 cu care se misca cele doua corpuri fata de carucior.

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

1-acceleratia "a" trebuie exprimata in [m/s**=m/sxs] nu in [m/s]
2-in lipsa unui desen, trebuia un enunt detaliat (ce unghi face firul de legatura cu directia de deplasare?, caruciorul se depl orizontal sau urca/coboara?, firul este inextensibil? etc

| ela_5640 explică:

Nu stiut.asa era.in fine.cu asta ma poti ajuta?

Un copil trage uniform o sanie, pe o partie orizontala, prin intermediul unei sfori care face un unghi de 30 grade cu verticala.Lucrul mecanic efectuat de forta de tensiune din sfoara la deplasarea saniei pe o distanta de 20 m este 1, 2 kj.Sa se determine marimea fortei de frecare la alunecare intre sanie si partie.

Funda!