| brokxy a întrebat:

Hei. E greu la scoala de asistenta medicala?(nu facultate) Pentru o persoana care nu a mai facut chimie, biologie din clasa a 8-a credeti ca imi va fi greu? Si ce e testul ala de admitere? Multumesc

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Ai diferite materii pe tema de medicina, iar la final dai examene la astea. Depinde si unde te duci. Iti dai seama ca daca te duci la o facultate de profil ca exista si asa ceva e mai greu, dar la o postliceala random s-ar putea sa ai niste profi mai putin exigenti, important e sa ramai cu cunostinte dupa ce pleci pe acolo nu sa treci ca gasca prin apa, iar cand vei fi asistenta sa nu stii ce sa faci in X situatie. Am o cunostinta care a terminat asta si cam stiu despre ce-i vorba.

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Se ia totul de la 0, sunt persoane trecute de 30 de ani. Crezi ca ele au habar de biologie sau chimie? Testul de admitere e format din intrebari grila cu intrebari legate de anatomie.

| brokxy explică (pentru RobertMoon):

E greu?

| RobertMoon a răspuns (pentru brokxy):

Ai diferite materii pe tema de medicina, iar la final dai examene la astea. Depinde si unde te duci. Iti dai seama ca daca te duci la o facultate de profil ca exista si asa ceva e mai greu, dar la o postliceala random s-ar putea sa ai niste profi mai putin exigenti, important e sa ramai cu cunostinte dupa ce pleci pe acolo nu sa treci ca gasca prin apa, iar cand vei fi asistenta sa nu stii ce sa faci in X situatie. Am o cunostinta care a terminat asta si cam stiu despre ce-i vorba.

| Catrice a răspuns:

Faci anatomie în primul an.
Poți întreba la școală respectiva despre testul de admitere. La unele doar te înscrii cu dosar, la altele dai interviu.